Välisinvestoritele kuuluvad põllumajandusettevõtted saavad PRIA toetustest umbes kümnendiku.
Äripäev analüüsis eelmisel aastal PRIA välja makstud pindalapõhiseid ja otsetoetusi. Valimis olid andmed 110 suurema toetusesaaja (firmad ja firmade grupid) kohta, millest välisomandusse kuulub 14 gruppi või firmat. Need 14 gruppi/firmat said mullu kokku ligi kümnendiku ühikupõhistest toetustest ehk sama palju kui 11 suuremat Eesti kapitalil olevat põllumajandusfirmat kokku. Kas need faktid lükkavad ümber müüdi, et Eesti põllumees pole enam peremeheks omal maal?
"Statistilised näitajad, mis puudutavad toetussummade jagunemist firmade puhul, ei anna iseenesest alust müütide ümberlükkamiseks ega nende tekkeks," kommenteeris põllumajandusministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Illar Lemetti. "Kümme protsenti ei ole väga kõrge näitaja, oluline on see, mis hakkab juhtuma edasipidi." Lemetti sõnul on suhtumine väliskapitali olnud Eestis positiivne, sest täiendavad investeeringud aitavad kaasa majanduskasvule, sh uute töökohtade loomisele ja tootmise efektiivsuse tõusule.
Äripäeva valimis olnud välisosalusega põllumajandusfirmade viimaste aastate majandusaruannetest selgub, et aastatel 2010-2007 on vaid kolm välisosalusega firmat näinud kasumi jaotamisel ette dividendide väljamaksmist, kokku 300 000 krooni ulatuses. Kas ka teine müüt - välisfirmad viivad teenitud kasumi välja - on kokku varisenud?.
Edasi loe juba tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Eestlastest eraisikud, kes eelmise aasta lõpus müüsid Austria investoritele kaks suurt piimafarmi, hoiavad madalat profiili ega taha oma osaluse tehingut kommenteerida.
Suure piimatootja OÜ Aravete Agro enamusosalus on müüdud Austria investorite grupile, kelle omandis oli Eestis juba enne kuus piimafarmi.
Investeeringud kestlikesse lahendustesse hõlmavad enamat, kui oleme seni harjunud mõtlema, rääkis LHV jaepanganduse ettevõtete finantseerimise osakonna juht Marko Kiisa.