Suure piimatootja OÜ Aravete Agro enamusosalus on müüdud Austria investorite grupile, kelle omandis oli Eestis juba enne kuus piimafarmi.
Äriregistri andmeil on Aravete Agro suuremad osalused vahetanud omanikku selle aasta aprillis ja juuli algul. Oma osalused Aravete Agros on ära müünud ettevõtte tegevjuht Leonid Linkov eraisikuna ja kaasosanikuna läbi mitme firma, Tallinna Äripanga üks omanikfirma AS Leonarda Invest ning investorid, kes peidavad end OÜ Afford Õigusbüroo taha.
Austerlaste näol on tegemist nn Vaklak grupiga, mis pärast Aravete Agro omandamist on tõusnud konkurentsitult kõige suuremaks piimatootmisgrupiks Eestis. Vaid vähem kui pool aastat enne tehinguid Aravete Agroga ehk eelmise aasta lõpus omandas Vaklak grupp ASi Adavere Agro ja ASi Risti Agro. OÜ Vaklak juht on austerlane Wolfgang Leitner. Ta on ühtlasi ka kõigi seitsme Vaklak gruppi kuuluva piimafarmi juhatuse või nõukogu liige.
Kokku on ostetud 81,9 protsenti Aravete Agrost. Ülejäänud 18,1 protsenti jaguneb umbes 450 väikeosaniku vahel.
Ehkki juriidiliselt kuuluvad praegu osakud firmade asutamise ja raamatupidamisega tegeleva Saima Vahimetsa firmale OÜle Friestein, on tehingute rahastajaiks Austria investorid ehk nn Vaklak grupp.
Kuidas kommenteerisid müüki Aravete Agro väikeosanikud ja millised plaanid on mitme põllundusfirma omanikul Äripangal põllumajanduses, loe tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Eestlastest eraisikud, kes eelmise aasta lõpus müüsid Austria investoritele kaks suurt piimafarmi, hoiavad madalat profiili ega taha oma osaluse tehingut kommenteerida.
Kui taanlane Torben Skov 2004. aastal esimest korda Eestisse tuli ja Lasva vallas ära käis, mõistis ta, et just siin avaneb tal võimalus oma unistus ellu viia.
Välisinvestoritele kuuluvad põllumajandusettevõtted saavad PRIA toetustest umbes kümnendiku.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.