Juulis said üle kuue aasta kokku Eesti ja Venemaa parlamendiesindajad. Lisaks poliitiliste suhete elavnemisele on hoogu saamas ka majanduskoostöö.
Juunis kiitis Euroopa Komisjon heaks kolm Eesti-Vene koostööprojekti, neljas, Peipsi-äärsete alade arendamiskava, saab rohelise tule veel juuli lõpus.
2007.-2013. aasta Euroopa partnerlusprogramm pani paika Eesti-Vene koostöökava. Programmi 5 aasta eelarve on umbes 73 miljonit eurot. Euroopa Liidu kõrval rahastavad projekte ka Venemaa (15,9 miljonit) ja Eesti (9 miljonit).
Ka on lootust, et piiriäärsete territooriumide arengule aitab kaasa Eesti ja Venemaa ametlike kontaktide ootamatu elavnemine: 4.-6. juulini toimus kauaoodatud Venemaa ja Eesti parlamendi väliskomisjoni kohtumine.
Arvestades, et juba üle 6 aasta ei ole sellist kohtumist olnud, võib rääkida riikidevahelistest suhetes toimunud liikumisest. Eesti poolt osalesid Marko Mihkelson, Jevgeni Ossinovski, Vladimir Velman ja Mati Raidma. Vene delegatsiooni kuulusid duuma väliskomisjoni liikmed Mihhail Margelov, Valeri Ponomarjov ja Vladimir Torlopov.
Kohtumise tulemusi kommenteerides kirjutas Eesti delegatsiooni juht Marko Mihkelson Facebookis: „Ma julgeks isegi öelda, et viimased kaks päeva kinnitasid, et kui pooltel on huvi ja soov suhteid arendada läbi konkreetsete koostööprojektide, on kõik võimalik. Minu kogemus poliitilistest kohtumistest Vene kolleegidega ulatub aastasse 2003. Äsja lõppenu oli minu arvates üks sisukaim ning vähem konfrontaalsem. Võinuks ju eeldada, et üle kuue aasta taas kokku saades on esimene kohtumine kobav ja ettevaatlik. Tegelikult jäi mulje, nagu poleks vaheaega suhetes olnudki. Ehk enamgi, just konkreetsetele koostööprojektidele keskendudes ning vähem erimeelsusi pedaalides andsime mõista, et suhete uuem tasand on tunnetatav.”
Mihkelsoni hinnangul said pooled konkreetset koostööd arutades ja erimeelsusi lahendades aru, et on võimalik viia suhted uuele tasemele.
Eesti-Vene piirialade projektid
Narva ja Ivangorodi piiripunkti renoveerimine Eestilt 4,3 mln eurotVenemaalt 3,2 mln eurotProjekti eesmärk on piiripunktide läbilaskevõime suurendamine.
Narva ja Ivangorodi kindluste arhitektuuriansambli arendamine Eestilt 3,1 mln eurotVenemaalt 3 mln eurotProjekti eesmärk on luua ühtne ajalooline ja arhitektuuriline turismiobjekt. Narvas restaureeritakse Viktoria bastion ja püssirohukelder, kuhu valmib külaliskeskus. Viktorias luuakse interaktiivne ekspositsioon. Ivangorodis on plaanis restaureerida ladu ja ehitada külaliskeskus.
Värska–Kuremäe kloostri teelõigu läbilaskevõime parandamineEestilt 2,4 mln eurotVenemaalt 2,3 mln eurotProjekti eesmärk on parandada liiklustingimusi. Pärast rekonstrueerimist suurenes Koidula–Kunitšna gora piiripunktis märgatavalt piiriületuste arv ning tee läbilaskevõime osutus ebapiisavaks. Lõik Värska–Koidula on liiga kitsas ja vajab ümberehitamist. Petserist Kuremäe kloostrisse viiv tee on halvas seisus ja vajab põhjalikku remonti. Venemaa poolel Kunitšna goras ei ole parklat, mistõttu tee ääres seisvad autod ja bussid segavad liiklust. Samuti ei ole parklat turistibussidele.
Veeobjektide biogeense koormuse vähendamine ja Peipsi järve veekvaliteedi parandamineEestilt 3,4 mln eurotVenemaalt 4,1 mln eurotProjekti eesmärk on parandada majanduslikku ja ökoloogilist olukorda Peipsi järve piirkonnas. Järve Venemaa-poolsel kaldal puuduvad puhastusehitised ja vette satub reovesi. Eesti poolel on probleemiks kaasaegse taristuga sadamate puudumine. Turistide hulk kasvab iga aastaga, kuid puuduvad jäätmete kogumiskohad. Projekt näeb ette puhastusseadmete rajamise ja renoveerimise Vene poolel ning väikesadamate ehitamise Eestis.
Autor: Anastassia Tido, Ave Lepik
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Juuli algul käisid Tallinnas riigikogu väliskomisjoni liikmetega kohtumas Vene riigiduuma kolleegid, keda hämmastas Vene poole aeglane asjaajamine.
Äripäev kirjutab juhtkirjas, et Venemaa roll Eesti majanduses on pöördumas taas pigem kasvule.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.