Hispaania ja Saksamaa rahandusministrid märkisid, et Hispaania laenukulud ei ole praegusel tasemel põhjendatud.
„Praegused valitsusvõlakirjade intressimäärad ei vasta Hispaania majanduse alusnäitajatele, kasvupotentsiaalile ega võimele avaliku sektori võlga teenindada, “ teatasid Wolfgang Schäuble ja Luis de Guindos avalduses, milles tunnustati ühtlasi Hispaania jõupingutusi eelarvedefitsiidi vähendamisel, vahendas agentuur Bloomberg.
Ministrid rõhutasid, et juuni lõpus ELi valitsusjuhtide Ülemkogul tehtud otsused pangaliidu loomisest, mis võimaldaks euroala päästemehhanismidest panku rekapitaliseerida otse, katkestades riikide ja pangaprobleemide vastastikuse võimendumise, tuleb kiiresti ellu viia.
Hispaania kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus kerkis eile rekordilisele 7,64%-le, mis tähendab, et Hispaanial on oma laenuvajaduste katmisega järjest suuremad raskused.
Samas eitavad poliitikategijad, et Hispaania jaoks on lisaks pankadele heaks kiidetud 100 mld euro suurusele abipaketile ettevalmistamisel ka täismahus abipakett. Hispaania väljaanne El Economista kirjutas info allikatele viitamata, et Saksamaa soovitab Hispaanial küsida 300 mld euro suurust abipaketti. Hispaania valitsus lükkas selle info ümber.
Schäuble ja de Guindos mingeid uusi samme ei avalikustanuid – Saksamaa rahandusminister läheb tänasest kolmenädalasele puhkusele. Täna kohtub Luis de Guindos Prantsusmaa rahandusministri Pierre Mosvoviciga. Hispaania laenukulud aga jätkasid täna kasvu - kaheaastaste võlakirjade tootlus kerkis esmakordselt läbi 7% taseme ning 10aastase tähtajaga võlakirjade tootlus kerkis 7,71%-le, vahendas Bloomberg.
Ajaleht Financial Times kirjutas, et ka Brüsselis on paljud kõrged ametnikud praegu puhkusel ja mingit uut kriisikava Hispaania jaoks koostamisel ei ole. Hispaania pankadele läinud nädalal heaks kiidetud abiprogramm jõustub täielikult alles sügisel – nii ei ole selle mõjud veel ilmnenud. „Kui anda Hispaaniale täismahus abipakett, kinnitab see turgudele, et nad saavad poliitikategijaid sundida sama tegema Itaalias,“ ütles FT-le üks ametnik.
Lisaks viibib euroala alalise päästemehhanismi ESM käivitumine - Saksamaa konstitutsioonikohtu otsust on oodata alles 12. septembril. Ajutise päästemehhanismi EFSF laenuvõime on aga ammendumas.
Täismahus abipaketti Hispaaniale saaks vältida, kui Euroopa Keskpank hakkaks Hispaania võlakirjade turul jõulisemaid tugioste tegema, ütles OECD peasekretär Angel Gurria intervjuus Bloombergil telekanalile. „Seal on raskekahurid.“
Need raskekahurid on 19 viimast nädalat vaikinud, teatas sel nädalal Euroopa Keskpank.
Seotud lood
Täna tulemused avaldanud Euroopa autotootjad suutsid tõsta Euroopa aktsiaturge, mis seljatas isegi Briti oodatust suurem majanduslanguse.
Tööpuudus Hispaanias on kõrgeimal tasemel kindral Franco ajast, kerkides teises kvartalis 24,6%-le esimese kvartali 24,4 protsendilt, teatas täna Hispaania statistikaamet.
Austria keskpanga juhi uuesti üles võetud teema, et euroala alalisele päästemehhanismile ESM võiks anda pangalitsentsi, on täna turgudele veidi optimismi süstinud – euro tugevnes ning Hispaania laenukulud tulid rekordkõrgustelt alla.
Hispaania kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus kerkis täna kõrgeimale tasemele euro käibeletulekust, kuna kardetakse, et riigi kohalike omavalitsuste kehv rahanduslik seis ei võimalda riigil piirduda abi küsimisega vaid hädas pankade jaoks.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?