Reitinguagentuur Moody’s kinnitas kolmapäeval Eesti riigireitingu tasemel A1 stabiilse väljavaatega, põhjendades otsust eelkõige riigi heas seisus rahanduse ning valitsuse konservatiivse eelarvepoliitikaga - riskid Eesti reitingule johtuvad peamiselt euroala võlakriisi ägenemisest, kui see toob kaasa riigi võlakoorma kiire kasvu euroala päästemehhanismides osalemisest.
Kõige olulisema tegurina, mis tagas Eesti reitingu kinnitamise, nimetas Moody’s riigi tugevat rahandust ja Maastricthi lepingu tingimustest kinni pidamist ka sügavas majanduskriisis. Eelarvedefitsiit küll kasvab tänavu, kuna valitsus suurendab investeeringuid ja on taastanud maksed teise pensionisambasse, kuid Eesti senine eelarvepoliitiline kurss veenab agentuuri, et riik tuleb defitsiidiga toime ja jätkab reservide kogumist.
Moody’s tõstab esile ka Eesti riigi madalat võlakoormat, mis eristab Eestit teistest A järgu reitinguga ja ülejäänud euroala riikidest. 2011. aastal oli Eesti võlatase 6% SKPst, mis tänavu kerkib 8,8%-le eelkõige osalemisse tõttu euroala ajutises päästemehhanismis EFSF. Lisaks on Eestil reservid, mis moodustavad ca 10% SKPst. Tänavu vähenevad reservid vajadusest eelarvedefitsiiti rahastada 8%-le SKPst, kuid ka sel tasandil tagavad need veel piisava puhvri, et ootamatute väliste šokkide mõju leevendada, nendib Moody’s. Võlakoorma kasvu prognoosib agentuur Eestile lähiaastatel eelkõige euroala päästemehhanismides osalemisest, kuid Eesti A1 tasemel reitingut see Moody’se hinnangul ei ohusta.
Lisaks hindab Moody’s, et Eesti on väliste šokkide eest suhteliselt hästi kaitstud. Agentuur prognoosib tänavu küll välisnõudluse vähenemisest Eesti majanduskasvu aeglustumist 1,7%-le, kuid negatiivse kaalub üles plussis jooksevkonto, välisomanikele kuuluv suhteliselt heas seisus pangandussüsteem, kus Moody’s eeldab emapankade toetuse jätkumist Eestis tegutsevatele tütarpankadele, ning lähedus Põhjala ja Balti turgudele, mis on nii investeeringute kui majanduskasvu allikaks. Nende tegurite koosmõju koos asjaoluga, et valitsusel pole vaja võlgu refinantseerida, tugevdab Eesti võimet välistele šokkidele vastu seista, märgib agentuur.
Riskiteguritena, mis Eesti reitingu alla võivad tuua, nimetab Moody’s euroala võlakriisi ägenemist, kui sellega kaasneb Eesti võlakoorma kiire kasv ühistes päästeoperatsioonides osalemisest. Negatiivselt mõjuks ka välismaiste pangaomanike võimalik huvi vähenemine Eesti turu vastu.
Reitingut tõstaks aga see, kui Eesti suudab püsida kindlal kasvukursil pikemat aega ning oma majanduslikku baasi mitmekesistada, et väliste šokkide vastu veelgi paremini kaitstud olla.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Moody’s teatas, et muudab tipptasemel reitinguga Saksamaa, Hollandi ja Luksemburgi reitinguväljavaate negatiivseks.
Reitinguagentuur Moody’s kinnitas Eesti riigireitingu püsimist senisel kõrgel tasemel A1 stabiilse väljavaatega. Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on see hetkel parim tunnustus Eesti rahandusele.
Pärast seda kui reitinguagentuur Moody’s hoiatas esmaspäeval, et Saksamaa, Holland ja Luksemburg võivad euroala hädalisi aidates oma tipptasemel reitingust ilma jääda, kärpis agentuur teisipäeval ka euroala ajutise päästemehhanismi EFSF Aaa reitingu väljavaate negatiivseks.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.