Keskmist palka teeniv tallinlane saab olemasolevatel finantseerimistingimustel soetada endale Tallinna keskmist elamispinda maksimaalselt 68 ruutmeetrit, tartlaste ja pärnakate ostuvõimekus on vastavalt 73 ja 84 ruutmeetrit, näitas Pindi Kinnisvara turuanalüüs.
Buumi tipul 2007. aasta alguses piirdus ostuvõimekus suuremates linnades ca 30 ruutmeetriga, 2009. aastal oli aga suuremate linnade ostujõud üle 90 ruutmeetri, edastas kinnisvarafirma.
Pindi Kinnisvara juulikuu turuülevaate analüüsis on arvesse võetud piirkondade keskmisi palkasid, piirkonna keskmise elamispinna ruutmeetrihinda ning analüüsitaval perioodil kehtinud pankadepoolseid finantseerimistingimusi.
Pindi Indeks langes juulis 5,4% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 838 eurot. Juunis oli antud suurus korrigeeritud andmetel 886 eur/m². Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 40 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 eur/m²) on Pindi Indeks 34,5% protsendi võrra kõrgemal.
Kui juunis tehti antud linnades 934 korteriomandi tehingut, siis juulis aktiivsus kasvas, tõustes 991 tehinguni. Mullu juulis sooritati indeksilinnades kokku aga vaid 706 tehingut.
Seotud lood
Eelmise kvartaliga võrreldes tõusid korterite hinnad 5,6% ning majade hinnad langesid 1,5%. Eelmise aasta II kvartaliga võrreldes on korterite hinnad tõusnud 10% ja majade hinnad 2,9%, teatas statistikaamet.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”