Reisikorraldaja Goadventure avaldus ja kommentaarid 2011. aasta majandustulemuste kohta.
Kommentaari kirjapilt muutmata.
Goadventure kinnitab, et on esitanud korrektsed käibe- ja kasumiandmed, ettevõtte raamatupidamine on läbipaistev ja faktipõhine, arvestused on tehtud Eesti head raamatupidamistava järgides ning majandusaasta aruanne korrektselt auditeeritud.
Eesti Turismifirmade Liit (ETFL) on seadnud kahtluse alla reisikorraldaja Goadventure esitatud 2011.aasta majandustulemuste õigsuse, mille kohta Goadventure esitab oma kommentaarid ja selgituse.
""Peamiselt Egiptuse ning Türgi tšarterreise korraldav GoAdventure teenis 2011. aastal 12,98 miljoni eurose käibe juures 143 010 eurot kasumit, teenindades siinse turu suurima reisikorraldajana aasta jooksul 28 380 klienti," teatas GoAdventure 16. augustil. "Kui võrrelda käibe- ja kasuminumbrit ning väidetavat teenindatud reisijate arvu teiste turuosalistega, siis on näha, et esitatud numbrite juures on müügitulu ühe reisija kohta kaks korda väiksem kui suurimal reisikorraldajal Novatours," kinnitas Eesti Turismifirmade Liidu tegevjuht Kersti Kont. See seab kahtluse alla sellise kasumi teenimise turismiärist, lisas ta." (Äripäev Online 21.08.2012)
Goadventure selgitab ja lükkab ümber Turismifirmade Liidu kahtlused: „See asjaolu, et käibe- ja kasuminumbrite suhe teenindatud reisijate arvu on erinevatel reisikorraldajatel (turuosalistel) erinev, on pigem loomulik kui ebaloomulik - erinevatel reisikorraldajatel on erinevad, erineva tootlusega tooteportfellid, erinevad tarnijad, erinev kulude struktuur ning näiteks, mis vägagi oluline, erinev turismigruppide, hotellikohtade, lendude jne täituvus. Ettevõtte majandusaasta aruandeid ei koostata lähtudes finantsnäitajate võrdlusest teiste turuosaliste finantsnäitajatega vaid reaalsetele arvestusandmetele tuginedes nii nagu see on reguleeritud Eesti hea raamatupidamistavaga. Selles valguses ei saa õigustatuks (põhjendatuks) pidada Turismifirmade liidu tegevjuhi Kersti Kondi subjektiivset kahtlustust, et "selline kasum ei ole teenitud turismiärist". Goadventure audiitoril Sergei Tšistjakov (1st Audit OÜ) sellist kahtlust ei tekkinud. Nii võiks näiteks kahtlustada seda, et konkreetne piimakann ei ole kann juba ainuüksi tulenevalt faktist, et kõikidel teistel kannudel on tila aga sellel konkreetsel kannul seda pole," märkis GoAdventure juhatuse liige Oksana Golovina.
"Turismifirmade Liidu esitatu põhjal on GoAdventure'i eelmise nädala pressiteates mitmeid vasturääkivusi ja faktivigu, mis moonutavad turismiturgu. Liit avaldab artiklis arvamust:"Võttes arvesse 2011. aasta lennukohtade arvu, võib üheselt väita, et GoAdventure'i väide üle 28 000 kliendi teenindamisest ei klapi, kuna teiste turuosaliste monitooring näitab, et kõnealusel ettevõttel oli kokku 19 540 lennukikohta," märkis Kont. Turismifirmade liidu andmeil olid suurimate reisikorraldajate tulemused eelmisel aastal sellised: Novatours 24 259 reisijakohta, GoAdventure 19 540 reisijakohta, TEZ Tour 18 293 reisijakohta, Aurinko 14 376 reisijakohta. Samuti teatas GoAdventure, et Eesti Panga ja Tallinna lennujaama statistika põhjal oli nende osakaal Eesti reisikorraldusturul mullu detsembris 68%. "Eesti Panga ja lennujaama statistika ei kajasta andmeid ettevõttepõhiselt, vaid inimeste hulka, kes Eestist välismaale reisivad. Seega ei saa sealt teha üheseid järeldusi turuosa kohta," kommenteeris Kont." (Äripäev online, 21.08.2012)
Oksana Golovina sõnul puudub Goadventurel ülevaade, millise konkreetse metoodikaga toimub Turismifirmade Liidu poolt lennukohtade arvu määramine, või mil moel toimub artiklis mainitud nn teiste turuosaliste monitooring (ja kui kõikehõlmava statistikaga see on), kuid Goadventure juhib tähelepanu faktile, et mitte kõiki Goadventure poolt korraldatud reise ei lähetata Tallinna lennujaamast ( osa meie klientidest on lähetatud reisile Riia lennujaamast). Lisaks toimus märkimisväärne osa meie majandustegevusest ka ettevõtte Riia filiaali kaudu. Küsitav võib olla hoopis artiklis esitatud Turismifirmade Liidu väide Novatoursi 31,5% turuosast 2011.aastal olukorras, kus Novatours jagas tsarterlende ehk lennukohti teiste turuosalistega.
Loomulikult ei teosta ei Eesti Pank ega Tallinna Lennujaam reisijatestatistikat ettevõtete kaupa. Goadventure lähtus turuosa tuletamisel omalähetatud reisijate arvu suhtest Eesti Panga ja lennujaamade pooltkajastatud reisijate hulka. Hoolimata asjaolust, et proua Kondi väitekohaselt ei saa sellisest infost lähtuvalt teha üheseid järeldusituruosa kohta on see meie hinnangul siiski parem turuosa hindamise alus,kui nn Turismifirmade Liidu poolt viidatud "teiste turuosalistemonitooring", mille vaikivaks eelduseks tundub artiklis väljendatu põhjalolevat tõestamata postulaat, et suurim turuosa on Novatoursil. Artiklisväidetakse, et selle määramisel tugineti lennukohtade arvule, kuid eiole selgitatud kuidas see leiti, st milliste lennujaamade, lendude jmssuhtes. Lisaks - kasumlikkuse juures ei ole sageli tähtis niivõrdlennukohtade arv, kuivõrd täituvus. Tulenevalt eeltoodud põhjendustestvõib pidada ka Turismifirmade Liidu esindajate kahtlustusi jasubjektiivseid põhjendusi nimetada kasutades sõna "meelevaldne".
Turismifirmade Liidu arvamusavalduse ja esitatud artikli näol võib olla tegemist sooviga tihedas konkurentsis kahjustada sellisel moel Goadventure mainet. ETFL-i põhikirja punkt 2.2 kohaselt on aga liidu üheks põhisuunaks neutraalse ja adekvaatse informatsiooni kogumine ja jagamine, mitte turul tegutsevate liitu mittekuuluvate teiste reisiettevõtjate ajakirjanduse kaudu alusetu süüdistamine ja maine kahjustamine.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ainsa Eesti reisikorraldajana rahutusse Egiptusesse reise jätkav GoAdventure teatas, et selle nädala reisid toimuvad plaanipäraselt, sest kuurortides on olukord rahulik.
Reisikorraldaja GoAdventure juhi Oksana Golovina hinnangul on turismifirmade liidu kommentaar, mis seab firma mulluse kasuminumbri kahtluse alla, ebanormaalne reaktsioon.
Reisikorraldaja GoAdventure teatas mulluseks kasumiks 143 000 eurot, turismifirmade liit seab numbri kahtluse alla.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.