Valitsus saadab parlamendile kinnitamiseks alkoholiaktsiisi tõusu, mille järgi peaks vein kallinema ca 0,5-0,6% sõltuvalt margist ja viin 5%.
Tõusust saadav raha läheb riiigieelarvesse, samuti ei peaks alkohol olema minister Jürgen Ligi hinnangul nii kättesaadav.
"Siin pole tegemist selle aasta eelarvega seotud maksutõusuga. Minu käest küsiti otse, et kas selle vaidluse käigus otsustati taas tõsta aktsiisi - vastus on ei. Tõstame pika vaatega ikka," märkis rahandusminister Jürgen Ligi valitsuse pressikonverentsil.
Ligi hinnangul on salaturg nii kõige paremini kontorollitav. "Ka tootjad saavad nii paremini asju planeerida. Alkoholi aktsiisil on kaks eesmärki: koguda raha riiigieelarvesse ja tuleb meenutada ka seda, et alkoholi kättesaadavus ei tohi ajas paraneda," ütles minister. "Alkoholitootjad pole selles osas tänu öelnud, kuid vastuseks niipalju, et alates 96. aastast on alkoholi kättesaadavus paranenud üle kahe korra, vaadates tulusid, alkoholiaktsiisi.... Üle kahe korra on viinapudeli kättesaadavus paranenud, kui arvestada ka seniseid maksutõuse," märkis Ligi.
Ligi sõnul on alkohol ajas muutunud inimestele odavamaks. "See 5% tõus tuleb kirjutada ka sissetulekute tõusu arvele, kättesaadavuse paranemine. Prognoosid näitavad, et palgatulud kasvavad kiiremini kui aktsiis. 5% aktsiisitõus ei tähenda 5%list hinnatõusu. Vein kallineb 0,5-0,6%, sõltuvalt veinist, viin kallineb 5%, kuid nominaalsissetulekud kasvavad kindlasti kiiremini, kui see hinnatõus on. Mina kriitika peale ei punasta - nende harvade aktsiisitõusude peale," lisas Ligi.
Ligi lisas, et kõik, kes väidavad, et vallitsus pürib maailma viie kõige kitsima hulka, eksivad, sest kõik valitsused soovivad tasakaalustada eelarveid.
Seotud lood
Alkoholikahjud ei tulene mitte ühe alkoholiliigi tarbimisest, vaid eri liiki vägijookide komplekssest tarvitamisest, ütles Liviko juht Janek Kalvi kommentaariks rahandusministeeriumi plaanile tõsta kange alkoholi aktsiisi rohkem kui lahja alkoholi oma.
Alkoholiaktsiis võiks tõusta mitte aasta algusest, vaid 1. veebruarist ning lahja alkoholi aktsiis võiks muutuda rohkem kui kangel alkoholil ja veinidel, leiab alkoholifirma Altia Eesti AS.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.