Alkoholikahjud ei tulene mitte ühe alkoholiliigi tarbimisest, vaid eri liiki vägijookide komplekssest tarvitamisest, ütles Liviko juht Janek Kalvi kommentaariks rahandusministeeriumi plaanile tõsta kange alkoholi aktsiisi rohkem kui lahja alkoholi oma.
"Tervisekaitse argumentidele viidates on nii tervisekaitsjad kui tervishoiutöötajad teinud ettepanekuid tõsta lahjade alkohoolsete jookide aktsiis kangete alkohoolsete jookide aktsiisiga samale tasemele," ütles Kalvi ja lisas, et samasuguseid ettepanekuid on esitanud Eesti Perearstide Selts, Eesti Arstide Liit, Eesti Õdede Liit, Tervishoiualatöötajate Ametiühingute Liit, Eesti Tubaka- ja Alkoholikahjude Vähendamise Koda, Terve Eesti Sihtasutus, Maailma Terviseedenduse Assotsiatsioon jt.
Kalvi sõnul ei ole alkoholikahjud piiritletud mõne alkoholiliigi tarbimisest tulenevate kahjudega, vaid tulenevad kompleksselt kõikide alkohoolsete jookide kuritarvitustest. "Seega on asjakohane rakendada kõiki alkohoolsete jookide suhtes vajalikus peetavaid piiranguid ühtlaselt kõigi alkoholiliikide suhtes," rõhutas ta. Teeme ka omalt poolt ettepaneku kohaldada alkohoolsete jookide kättesaadavuse ja müügiedenduse piirangud võrdselt kõigi alkohoolsete jookide suhtes ning maksustada kõiki alkohoolseid jooke ühetaoliselt, lähtudes joogi kangusest, mitte valmistamisviisist.
Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu juhatuse esimehena kinnitas Kalvi, et liit toetab tervisekaitseorganisatsioonide ja rahandusministeeriumi seisukohta erinevate alkohoolsete jookide võrdse käsitlemise ja võrdse maksustamise osas. "Oleme esitanud vastavaid motiveeritud ettepanekud Alkoholipoliitika rohelisse raamatusse," ütles ta,
Liidul oli alkoholipoliitika rohelise raamatu koostamise arutelul kolm täiendusettepanekut:
1) Kohaldada alkohoolsete jookide kättesaadavuse ja müügiedenduse piirangud võrdselt kõigi alkohoolsete jookide suhtes.2) Maksustada kõiki alkohoolseid jooke ühetaoliselt, lähtudes joogi kangusest, mitte valmistamisviisist.3) Muuta aktsiisi maksmise päeva nii, et iga-aastaselt tõusva alkoholi aktsiisimaksu tähtaegseks tasumiseks riigile ei peaks ettevõtjad võtma lisalaenu.
Põhjamaade karmi alkoholipoliitika eeskujul on Eesti seadnud alkoholi- ja tubakapoliitika rohelises raamatus eesmärgiks, et praeguse 10 liitri absoluutalkoholi asemel joodaks inimese kohta aastas kaheksa liitrit. Vastavalt rahandusministeeriumi arengukavale tuleks erinevate alkohoolsete jookide aktsiisid aastatel 2013-2016 ühtlustada, maksustades alkohoolseid jooke mitte valmistamisviisi, vaid alkoholisisalduse järgi.
Seotud lood
Ettevõtjad on aktsiisitõusude suhtes kriitiliselt meelestatud. Nende arvates tõstab riik aktsiise liiga sageli, liiga palju, liiga lühikese etteteatamisajaga, ilma aktsiisitõusu majanduslikku mõju analüüsimata, ilma tootjaid ja maaletoojaid kaasamata ning salakaubandusevastaseid meetmeid tõhustamata, kirjutab Maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis.
Valitsus saadab parlamendile kinnitamiseks alkoholiaktsiisi tõusu, mille järgi peaks vein kallinema ca 0,5-0,6% sõltuvalt margist ja viin 5%.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele