Hollandi firma Xalto on asunud müüma oma suurosalust telekomifirmas Starman, tehingu väärtus võib küündida 50 miljoni euroni.
Ida-Euroopa firmadele keskenduva Bancroft Private Equity tütarfirma Xalto CDO II B.V omandas enamusosaluse Starmanis septembris 2007, mil ettevõtte aktsiad olid veel noteeritud Tallinna börsil. Äriregistri andmetel kuulub hollandlastele praegu pea 68%-line tükk telekomifirmast.
“Xalto kaudu on Starmanisse investeerinud fondid seda teinud finantsinvestoritele tüüpilise viieaastase ajahorisondiga. Viis aastat saab täis selle aasta sügisel ja seetõttu vaatavad nad tõesti ringi võimaliku ostja järele,” kinnitas ASi Starman üks omanikest ja juhatuse esimees Peeter Kern.
Müüki puudutavate küsimustega soovitas Kern pöörduda otse investeerimispanga Rothschild poole. Seda, kas juht ise kavatseb oma 20%-list osalust Starmanis suurendada, ta ütlema ei soostunud: “Oma osaluse võimalikku muutust ei tahaks ette kommenteerida.”
Kui Starman 2009. aasta kevadel Tallinna börsilt lahkus, hinnati kogu telekomifirma ülevõtmispakkumishinna alusel 75 miljoni euro väärtuseks. Umbes sama suur võiks olla ettevõtte väärtus ka praegusel ajal. See tähendab, et 70%-lise osaluse hind oleks maksimaalselt 50 miljonit eurot.
Tundub, et Starmanis on asutud ümberkorraldusi tegema, sest hiljuti toimus muudatus ka juhtkonnas. Septembri lõpus lahkub Starmanist teenindus- ja müügidirektor Jaano Inno. Tema asemele tuleb vahepeal aasta Bauhof Eesti tegevjuhina töötanud endine Tele2 Eesti juht Toomas Tiivel.
Tele2 juht ei välista ostu. Kõige tõenäolisemalt võiks osaluse ostmisest olla huvitatud satelliitsideteenuse pakkuja Viasat AS, mis kuulub üleeuroopalisse meediagruppi Modern Times Group. Viasati lätlasest juhi Raivo Rostsiga ei õnnestunud Äripäeval eile kontakti saada.
Üheks potentsiaalseks huviliseks võiks olla ka Tele2 Eesti. Näiteks laiendas mobiilside firma tänavu jaanuaris oma tegevust sellega, et ostis 25 miljoni euro eest Eesti Energialt Kõu internetiteenust pakkuva tütarettevõtte Televõrk ASi.
Tele2 Eesti juht Mindaugas Ubartas jäi aga Äripäeva küsimustele vastates napisõnaliseks.
“Ma ei ole sellest veel väga palju kuulnud. Kuulsin, et midagi hakkab toimuma, kuid ei tea midagi konkreetselt. Sellepärast on praegu ka raske kommentaari anda.”
Samas ei välistanud Ubartas huvi osaluse omandamise vastu, vaid vabandas, et vajab analüüsi tegemiseks veidi rohkem aega.
Elion ostuhuviline ei ole. Hiljuti nuti-TV arendamisele keskendunud Elion Ettevõtted AS konkurendi ostmisest huvitatud ei ole. “Lühidalt vastates, võib öelda, et see ei mõjuks konkurentsile ja pikemas perspektiivis klientidele hästi. Terve konkurents aitab valdkonna arengule igati kaasa,” märkis Elioni juhatuse esimees Arti Ots.
Elion keskendub teisele tehnoloogiale. Otsa sõnul on peamine põhjus selles, et Elion ei kavatse keskenduda kaabeltelevisiooni teenuse arendamisele. “Rajame üle Eesti valguskaablivõrku, sest valguskaablil saab pakkuda tulevikku suunatud interaktiivseid televisiooniteenuseid. See tehnoloogia on tulevikukindel ning seetõttu panustame selle arendamisse,” põhjendas Ots.
Seda, kes võiks olla huvitatud Starmani strateegiliseks investoriks asumisest, Ots öelda ei osanud.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.