USA Föderaalreservi ja Euroopa Keskpanga viimased kvantitatiivse leevenemise voorud võivad viia uue valuutasõja ajastuni, selgub Bank of New York (BNY) Melloni värskest analüüsist.
Keskpangad nagu Brasiilia ja teised üle kogu maailma on juba astumas samme, et leevendada dollari langusest tingitud mõjusid. See tähendab, et keskpangad kasutavad ka meetmeid, millega välditakse enda valuutade liigset kallinemist.
Kapitali kontrolli kehtestamine ei ole BNY teatel midagi uut, kuna paljud keskpangad rakendasid sellist poliitikat 2010, kui fraasi "valuutasõda" kasutas esimest korda Brasiilia rahandusminister Guido Mantega.
"Oleme tunnistajaks Föderaalreservi kõige agressiivsemale tegevusele kuni tänase päevani. Fed on uuesti täitnud punšikausi, milles on alkohol ilma puuviljadeta," teatas BNY Mellon ning lisas, et USA dollar on juba sel kuul langenud 3%.
Panga kinnitusel viib praegune ülemaailmne aeglustumine selleni, et arenevad turud teevad ennetavaid käike kaitsmaks majanduskasvu nii palju kui saavad. Pank hoiatas, et võitlus dollari väärtuse vähenemise vastu ei piirdu ainult arenevate turgudega, kuna Jaapani rahandusminister Jun Azumi vihjas reedel, et keskpank on jeeni nõrgestamise nimel valmis kiirelt tegutsema.
Seotud lood
Mehhiko keskpanga juhi Agustin Carstensi sõnul on neil piisavalt valuutareserve, et tulla toime valuutasõjaga.
Ebavõrdselt aeglane globaalmajanduse taastumine viib tõenäoliselt selleni, et üha rohkem riike hakkab konkurentsivõime parandamiseks vähendama enda valuutade väärtust.
Ülemaailmne valuutasõda võib muutuda veel halvemaks, kui eurotsoon peaks selles kaasa lööma, ütles Brasiilia rahandusminister Guido Mantega Reutersile.
Inglise keskpanga juht Mervyn King hoiatas eile, et liiga paljud riigid üritavad maailmamajanduse aeglustumise tõttu enda valuutasid nõrgestada ning see trend võib järgmisel aastal kasvada, kirjutas Reuters.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?