Sotsiaalminister Hanno Pevkur läks täna haigekassa nõukogu ette pakkumisega saada meditsiinitöötajatele 3-5protsendist palgatõusu lootusega, et arstid loobuvad 1. oktoobrist välja lubatud streigiplaanist.
Minister pakub täna tervishoiutöötajate kolme- kuni viieprotsendiliseks palgatõusuks järgmisel aastal – arstidele 2-3%, õdedele ja hooldustöötajaile 5-6%. Meedikud aga nõuavad suuremat palgatõusu ning on selle nimel valmis pikemaajaliseks streigiks.
Haigekassa nõukogu analüüsib täna järgmise aasta reaalseid võimalusi tervishoiutöötajate palgatõusuks.
Prognoosist lähtuvalt on tervishoiukulude katteks võimalik kasutada täiendavalt vähemalt 55 miljonit eurot, millest ligi 20 miljonit katavad selliseid kohustusi nagu soodusravimite kompenseerimine ja meditsiiniseadmete kulude kasv, vahendasid ERRi teleuudised.
Sotsiaalministeeriumi arvutused näitavad, et kui palku tõstetaks 3%, tähendaks see riigieelarvele kokku 12,3 miljoni suurust lisakulu, 5%ne palgatõus 20,5 miljoni suurust lisakulu.
Selleks, et rahuldada arstide nõudmised täies mahus, kuluks riigil aga suisa 231,2 miljonit eurot, vahendab arstide ajaleht mu.ee.
Autor: 1321-aripaev
Seotud lood
Haigekassa nõukogu kiitis täna heaks 2013. aasta eelarve koostamise põhimõtted, mille kohaselt on võimalik tõsta õdede ja hooldajate palka järgmisel aastal vähemalt 6% ja arstidel vähemalt 3%.
Äripäev on nõus, et arstide-õdede palgad peaksid tõusma – nagu peaksid tõusma ka õpetajate, kaitseväelaste ja politseinike, päästetöötajate palgad. Kuid viis, mismoodi tohtrid järjekordset palgatõusu taotlevad, mõjub küüniliselt.
Sellal kui õpetajate streigi suhtes valitses ühiskonnas üldiselt mõistev ja toetav suhtumine maailmavaatest ja parteilisest kuuluvusest hoolimata, siis arstide-õdede streigi suhtes seda eeldada ei ole.
Viimasel ajal on moodi läinud stabiilsusmehhanismid. Ka Eesti tervishoid vajab hädasti üht sellist, leiab onkoloog Indrek Oro.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.