Suur ebaõnnestumine algab detailidest, rääkis rahvusvahelise kosmoseülikooli õppejõud ja 50aastase kosmoseprojektide kogemusega Bernd Madauss Pärnu juhtimiskonverentsil.
Ta tõdes, et rakettidega seotud ebaõnnestumistel on Euroopas pikk ajalugu, kuigi viimastel aastakümnetel on tulemused oluliselt paranenud.
Madauss meenutas, et 1960ndatel ebaõnnestusid lubamatult paljud kosmoseprojektid. "Tegemist polnud rahvusvahelise programmiga, vaid riikide koostööga ja probleemid tekkisid kas või kokkulepitud ühise keele puudumisest. Näiteks Itaalia ja Saksamaa koostöös kasutati tehnika ühendamiseks tähestiku põhjal nimetatud pistikuid, mõtlemata, et saksa ja itaalia tähestik pole identsed," jutustas ta.
Üks olulisemaid õppetunde sellistest ebaõnnestumistest on Madaussi jaoks olnud topeltkontroll. Kontrollnimekirjad on vältimatud tööriistad, sest vead detailides võivad olla jaburad, ent hävitada miljonite dollarite väärtuses tehtud tööd.
"Näiteks ühel juhul kirjutati vale tarkvara. See tundub lihtsalt uskumatu! Ent veelgi kurioossem näide on see, kuidas koristaja unustas kord oma lapi raketi mootorisse," loetles Madauss aja jooksul ette tulnud vigu.
Teadlane tõmbas ka hulga paralleele kosmoseprojektide ja ettevõtete juhtimise vahel. "Olenemata organisatsiooni suurusest ja tugevusest ei ole keegi haavatamatu. Eriti keeruline on tegutsemine valdkonnas, kus tehnoloogia või väliskeskkond muutub väga kiiresti. Peamine on saada probleemidele jaole õigel ajal. Kõigel siin maailmas on elutsükkel. Oluline on kasutada projektide puhul kontrollpunkt,e veendumaks, et liigutakse õiges suunas," rääkis Madauss Pärnus.
Seotud lood
IT-firma Max 123 juht ja suuromanik Ivo Suursoo räägib, kuidas tema ettevõte kaotas vale äriotsuse tõttu aastaga 600 000 eurot.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.