Majanduslangus Hispaanias kipub reaalsuseks tegema seni vähetõenäoliseks peetud musta stsenaariumit.
Hispaania keskpanga täna avaldatud andmeil kasvas halbade laenude osakaal augustis seitsmeteistkümnendat kuud järjest, küündides rekordilisele 10,5%-le väljastatud laenudest. Võrdluseks oli halbade laenude osakaal 2006. aasta detsembris, enne kinnisvaramulli lõhkemist, 0,72%, vahendas agentuur Bloomberg.
Hispaania pankadele koormustestid teinud konsultatsioonifirma Oliver Wyman nägi kõige mustema stsenaariumina ette SKP languse 6,5% ajavahemikul 2012-2014. Selle stsenaariumi tõenäosuseks hindasid Hispaania valitsus ja keskpank 1%.
Nomura ja Citigroupi analüütikud on teist meelt, väites et range kärpekuur ja majandusolukorra halvenemine on selle musta stsenaariumi juba käivitanud.
„Stsenaariumile, mis on juba käivitunud, ei saa omistada 1% suurust tõenäosust,“ ütles Nomura ökonomist Silvio Peruzzo, hinnates, et Hispaania SKP kahaneb ajavahemikul 2012-2014 6,2%.
Citigroupi ökonomist Ebrahim Rahbari prognoosib laenukahjumite kasvu jätku, kuna majanduskeskkond halveneb ja töötus kasvab.
„Testi must stsenaarium näib enam klappivat järgmise kolme aasta majandusprognoosiga kui vastavat kõige mustemale stsenaariumile stressitestis,“ ütles ta.
Bloombergi küsitletud 37 analüütikut prognoosisid Hispaania SKP languseks keskmiselt 1,6% sel aastal ja 1,4% tuleval aastal. 2014. aastal pööraks majandus nõrgale kasvule.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna avaldatud audit näitas, et raskustes Hispaania pangad vajavad 60 miljardit eurot, kirjutas Reuters.
Reitinguagentuur Moody’s on seisukohal, et Hispaania pankade kapitalivajadus võib olla isegi kaks korda suurem kui läinud reedel avalikustatud hinnangus.
Euroopa börse ootab täna erinev avanemine, kuna Hispaania andis märku, et on valmis küsima ennetavat krediidiliini Euroopast ning Moody’s kinnitas Hispaania senise reitingu.
Reitinguagentuur S&P kärpis Hispaania reitingu ühe pügala kaugusele spekulatiivsest reitingust, nimetades põhjusena kasvavaid majanduslikke ja poliitilisi riske.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.