Euroopa Keskpanga juht Mari Draghi vastab täna Saksa parlamendis saadikute küsimustele, et hajutada umbusku keskpanga kriisimeetmete vastu.
„Draghi ülesanne on hajutada kartusi, et keskpanga tugiostud võlakirjaturul (uus veel käivitumata tugiostuprogramm – toim.) ei saada inflatsiooni lakke ega koorma sakslasi kohustustega, mida nad maksta ei suuda,“ ütles agentuurile Bloomberg Saksa valitsuskoalitsiooni kuuluvate vabade demokraatide kõneisik finantsküsimustes Frank Schäffler. „Mitmed parlamendisaadikud – isegi kui nad seda välja ei ütle – on hakanud kahtlema Euroopa Keskpangas ja selle juhis, keda on nimetatud mittesakslasest keskpankuritest kõige enam sakslaseks.“
Euroopa Keskpanga valmisolek olla sisuliselt euroalal viimase instantsi laenuandjaks on turge rahustanud. Saksamaal ei ole sellega aga lepitud. Teravaimate kriitikute seas on Saksamaa keskpanga juht Jens Weidmann, kelle sõnul võrdub Euroopa Keskpanga võlakirjaostu programm valitsuste rahastamisega.
Draghi plaan näeb ette võlakirjaostud järelturul ning alles siis, kui taolist abi taotlev riik on allutanud end majanduse reformikavale. Erinevalt Saksa keskpangast on Saksamaa kantsler Angela Merkel Draghit toetamas.
Septembri lõpus esines Draghi Saksa ettevõtjate konverentsil, kus ta kritiseeris Saksa keskpanga jäika vastuseisu ning märkis, et kriisis ei ole suurim risk stabiilsusele mitte tegutsemine vaid mittetegutsemine.
Äsja ajalehes Financial Times arvamusartikli avaldanud Londoni majanduskooli professor Paul de Grauwe manitses Euroopa Keskpanga ründamist lõpetama. Bundesbanki häälekas kriitika õõnestab Euroopa Keskpanga tugiostuprogrammi usaldusväärsust, mis võib viia selleni, et investorid jäävad kõhklema ning keskpangal tuleb teha suuremaid tugioste. Või siis pöörab Saksa avalik arvamus nii euroala vastu, et riik rahaliidust välja astub.
Paul de Grauwe sõnul peab keskpangal olema pangandussüsteemile viimase instantsi laenuandja roll, et tagada, et kapitalismile omased mullistused ja kriisid ei kummutaks finantssüsteemi. De Grauwe hinnangul tuleb vajadusel olla ka viimase instantsi laenuandja valitsustele, kuna valitsused ja pangad on omavahel „letaalses embuses“ ehk võimendavad üksteise probleeme.
Seotud lood
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi esines eile Saksa töösturite konverentsil, kus ta kaitses keskpanga erakorralisi kriisimeetmeid, mis on eriti Saksamaal terava kriitika alla sattunud.
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi kirjutab, et rahaliidu tulevik ei ole valik rahvusvaluutade tagasi toomise või Euroopa Ühendriikide vahel.
Bundesbanki juht Jens Weidmann on viimastel nädalatel korduvalt kaalunud ameti mahapanekut.
Peaaegu igal teisel sakslasel on vähene usaldus või usalduse täielik puudumine Euroopa Keskpanga presidendi Mario Draghi suhtes, selgus täna avaldatud küsitlustulemustest, vahendas Reuters.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.