Järjekordne uskumatu möödapanek EASis – eksimuse tõttu jagati mitmekümnele ürituste ja konverentside korraldajale toetust rohkem kui lubatud, mis võib maksumaksja taskust minna maksma üle 400 000 euro.
EAS jagab raha mitmest eri potist, viimastel nädalatel on kõne all olnud Euroopa Komisjoni määrusega paika pandud riigiabi ergutava mõju toetused ettevõtluse turgutamiseks, kirjutab
Postimees. 10-miljoni-vaidlus pole endiselt kuhugi jõudnud ja paljusid ettevõtteid ähvardab pankrot või miljonite tagasimaksmine.
Segadustel EASis ei näi lõppu tulevat, selle järjekordseks tõenduseks on probleem, mis esimest korda tuli laiemalt jutuks septembri lõpus nõukogu koosolekul. Rahvusvaheliste ürituste ja konverentside meetmest ehk RÜKist toetust saavate projektide puhul on kord, et toetusest tuleb maha arvestada projektiga teenitav tulu. Näiteks piletimüügist saadav tulu.
RÜKi meetmest toetuste taotlemise esimene voor toimus veebruaris 2010 ja Postimehe andmetel maksti EASi enda vea tõttu toetust rohkem, kui siseriiklik määrus lubab ehk tulu mahaarvestamise nõuet ei järgitud. Selle tõttu on korraldajatelt tagasinõude kogusumma RÜKi esimeses voorus 159 767 eurot.
Sama viga kordus ka RÜKi teises voorus novembris 2010 ja märtsis 2011: vigase arvestuse tulemusel maksis EAS toetust rohkem, tagasinõuete kogusummaks on 268 602 eurot. Ehk kahe vooru peale kokku 428 369 eurot.
Samas on kõigil toetuse saajatel tekkinud juba õiguspärane ootus. Lisaks ei ole ükski kõnealune projekt tulus selle sõna klassikalises tähenduses, kuivõrd projekti kogukulud on tunduvalt suuremad kui tulud, mida tulnuks arvesse võtta.
Seotud lood
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogu esimehe Cinzia Siigi sõnul üllatas teda sihtasutuse juhi Ülari Alametsa keeldumine tagasi astumisest.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on seisukohal, et see, kas EASi juhatus peab valede otsuste eest vastutama, on üksnes EASi nõukogu võimuses.
EASi nõukogu vaatab täna veel kord üle 21 projekti, mille puhul kerkis riigiabi ergutava mõju puudumise kahtlus. EASi värske juhatuse esimees Raul Parusk märkis, et luubi all on iga projekt eraldi.
Riigikogu majanduskomisjoni liige Kalev Kallo arvates oleks EASi juhtkonnal vastutuse võtmine loogiline, samuti märgib ta, et mingi järelduse peaks ka ministeerium tegema.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.