Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogu esimehe Cinzia Siigi sõnul üllatas teda sihtasutuse juhi Ülari Alametsa keeldumine tagasi astumisest.
Siig kutsus järgmise nädala teisipäevaks kokku nõukogu erakorralise koosoleku, mille päevakorras on EASi juhatuse esimehe Ülari Alametsa tagasikutsumine juhatuse liikme kohalt ning temaga ametilepingu lõpetamine.
Intervjuu Cinzia Siigiga:
Miks selline otsus?
Sellekohane kutse nõukogu liikmetele läks teele eile ning nõukogu koguneb erakorraliselt järgmisel teisipäeval. Päevakorras on kaks punkti – Ülari Alametsa tagasikutsumine juhatuse liikme kohalt ning nõukogu esimehele volituste andmine tema ametilepingu lõpetamiseks.
EASiga seotud probleemidest on olnud avalikkuses viimasel ajal palju juttu, samuti on nõukogu neid teemasid korduvalt käsitlenud. Minu ja paljude nõukogu liikmete jaoks ei ole Ülari Alametsa selgitused olnud veenvad. Me ei räägi ju ühekordsest veast, vaid süsteemsest rikkumisest mitme aasta jooksul. Veelgi enam, rikkumised jätkusid ka pärast seda, kui EASi siseaudit oli eksimuse riigiabi ergutava põhimõtte vastu tuvastanud. Me räägime suurtest summadest, kokku ligi 10 miljonit eurot. Ja need ei ole anonüümsed summad, vaid numbrite taga on konkreetsed ettevõtted, kelle tulevik on seotud löögi alla.
On loomulik, et sellisel puhul tõstatub küsimus vastutusest. Ning süsteemse vea eest vastutab asutuse juht. Teiseks, EAS peab edasi minema. Ilmnenud probleeidele on vaja leida lahendused ning töötada ettevõtetega, keda probleemid puudutavad. Mulle aga tundub, et selle asemel on palju tähelepanu läinud hoopis probleemi pisendamisele. Selline käitumine ei ole juhile kohane. Ma ei näe hetkel muud lahendust kui Ülari Alametsa lahkumine. See tagab EAS`le töörahu ning võimaldab nõukogul tegelda asutusele uue juhi leidmisega. EAS vajab rohkem värsket verd ja ideid väljastpoolt.
Saan aru, et Alamets ise keeldus ametist tagasi astumast. Miks, mis ta ise põhjenduseks tõi? Mida teie sellest põhjendusest arvate?
Kohtusime Alametsaga esmaspäeval, kohtumisel osales ka EAS nõukogu aseesimees Ahti Kuningas, kes esindab nõukogus otseselt üldkoosolekut ehk majandus - ja kommunikatsiooniministeeriumi. Tegime Ülari Alametsale ettepaneku juhatuse liikme kohalt tagasi astuda. Teisipäeva hommikul vastas ta eitavalt. Oma põhjendusi peaks Alamets kommenteerima ise.
Minu jaoks on selline käitumine pehmelt öeldes üllatav, vast seetõttu, et olen ise erasektori kogemusega. Minule ausalt öeldes ei tule pähe, et ettevõtte või asutuse juht keeldub lahkumast, kui seda soovivad omanik ja nõukogu esimees. Aga võib-olla avalikus sektoris käivad asjad teistmoodi.
Kas peale tema on veel keegi, kes on selles rahajagamises süüdi ja keda võib veel oodata ametist tagasi kutsumine? Kas usute, et tagasikutsumise hääletus läheb läbi?
Minu eesmärk on leida probleemidele lahendus ja tagada EAS’i töörahu. Süüdlaste otsimisega ma ei tegele. Küll pean vajalikuks, et EAS siseaudit jätkaks tööd tekkinud probleemidega. Vajalik on hinnata riske nii toetusi saanud ettevõtetele kui võimalikke tekkida võivaid kahjunõudeid EAS’i vastu. Selles osas ootan siseauditilt konkreetset tegevuskava.
Juhin tähelepanu, et seni kõneks olnud probleemid langevad peamiselt perioodi, mil EAS’i juhina tegutses Ülari Alamets. Kaks teist tänast juhatuse liiget on ametisse nimetatud käesoleval aastal. Nende tööle mul etteheiteid ei ole.
Ma loodan, et kõik nõukogu liikmed lähenevad probleemile sisuliselt. Me ei hääleta mitte selle üle, kellele tänane tegevjuht isiklikult meeldib. EAS on selgelt jõudnud kriisi ja see kriis vajab lahendust ning juhtkond tugevdamist. Aga loomulikult langetab iga nõukogu liige oma otsuse iseseisvalt.
KOMMENTAAR:
EASi juhatuse esimees Ülari Alamets:
Nõukogu esimees tegi teisipäeva õhtul mulle ettepaneku koheselt lahkuda. Palusin mõtlemisaega ja vastasin järgmisel hommikul, et keskendun hetkel probleemidele lahenduste leidmisele, kuna tunnen vastutust klientide ees.
Seejärel sain nõukogu esimehelt informatsiooni nõukogu erakorralise koosoleku kokku kutsumise kohta, mille päevakorras on minu tagasikutsumine usalduse kaotamise tõttu.
Seotud lood
EASi ajutiselt juhtinud Raul Paruskile tuli Taavi Lauri lahkumine Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhi kohalt üllatusena. Samas leiab Parusk, et teema kommenteerimine tema poolt pole eetiline.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on seisukohal, et see, kas EASi juhatus peab valede otsuste eest vastutama, on üksnes EASi nõukogu võimuses.
Järjekordne uskumatu möödapanek EASis – eksimuse tõttu jagati mitmekümnele ürituste ja konverentside korraldajale toetust rohkem kui lubatud, mis võib maksumaksja taskust minna maksma üle 400 000 euro.
Riigikogu majanduskomisjoni liige Kalev Kallo arvates oleks EASi juhtkonnal vastutuse võtmine loogiline, samuti märgib ta, et mingi järelduse peaks ka ministeerium tegema.
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.