Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles täna Brüsselis, et riigid, kes on asjast huvitatud, peaksid saama finantstehingute maksuga edasi minna.
Ülejäänud riigid ähvardasid idee blokeerida, kui ei saa piisavalt infot, milles täpselt uus algatus seisnema hakkab, vahendas agentuur Bloomberg.
„Me peaksime edasi liikuma“ ütles Schäuble avalikus debatis.
Selleks on aga vaja kõigi 27 liikmesriigi nõusolekut, et Euroopa Komisjon saaks asjast huvitatud riikidele koostada n.ö süvendatud koostöö vormis vastava eelnõuettepaneku.
Skeptilised riigid nagu Poola ja Suurbritannia, mis ise uut maksu kehtestada ei plaani, ei taha ka teistel riikidel edasi liikuda lasta, kui ei tea, mida oodata.
„Peab olema mingi pragmaatiline lahendus, kuidas me seda direktiivi näha saame, et sellest ei tekiks mingeid kõrvalmõjusid,“ ütles Poola rahandusminister Jacek Rostowski.
ELi juristide sõnul on raske mitteosalevatele riikidele vastu tulla, kuna plaani pole võimalik esitada enne, kui on saadud luba selle koostamiseks. Samas kordas maksuvolinik Algirdas Šemeta, et riike, kes maksu kehtestada ei kavatse, see maks ei puuduta.
Huvi maksu kavandamises osalemise vastu on ilmutanud 11 riiki – Prantsusmaa, Saksamaa, Austria, Belgia, Portugal, Sloveenia, Kreeka, Itaalia, Hispaania, Slovakkia ja Eesti. Huvi on tundnud ka Holland, mis tahab kindlust, et maks ei puuduta pensionifonde.
Finantstehingute maksu kavandamisel piiratud liikmesriikide grupile võetakse aluseks Euroopa Komisjoni eelmine plaan, mis koostati 27 riigi jaoks. Siis loodeti uuest maksust tulu kokku 57 miljardit eurot aastas.
Šemeta sõnul vaatab komisjon tuluprognoosid üle ning võtab arvesse eelmisele ettepanekule tehtud märkused. Euroopa Parlament võib uut maksu arutada juba detsembrikuisel plenaaristungil.
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et finantstehingute maksu osas on Eesti praeguseks teinud vaid avalduse valmisolekust koostööd teha, ei enamat.
Eesti valitsus otsustas saata Euroopa Komisjonile kirja, millega ühineb nende riikide ringiga, kes soovivad finantstehingute maksu küsimuses tõhustatud koostöö ettepanekuid.
Finantstehingute maksu (FTM) eestkõnelejad Prantsusmaa ja Saksamaa on ideega kaasa tõmmanud Austria, Belgia, Kreeka, Portugali ja Sloveenia. Veidi ettevaatlikumalt järgnesid Eesti, Itaalia, Hispaania ja Slovakkia. Seega on olemas vajalik koosseis maksu rakendamiseks piiratud arvus ELi liikmesriikides, kirjutab KPMG Baltics OÜ maksu- ja õigusteenuste juht Joel Zernask.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?