"Tegu on vennaskonnaga, kus päästetakse sõpra," kommenteeris lennunduskoolitaja Rein Porro laevaehitaja Baltic Workboatsi omaniku Märten Vaikmaa eralennuki intsidendi uurimist.
Vaikmaa 25. augusti lennuintsident Tallinna-lähedases õhuruumis ei kvalifitseerunud majandusministeeriumi haldusalas tegutseva ohutusjuurdluse keskuse hinnangul tõsiseks vahejuhtumiks ning juurdlust sellega ei kaasnenud, kuigi kahe lennuki kokkupõrkest lahutas neli sekundit ehk 63 meetrit.
"Raskusastme poolest kvalifitseerus see intsidendiks, mitte tõsiseks intsidendiks," ütles komisjoni juhtinud Jens Haug
Meie Maale ning lisas, et juhtumi kohta avaldatud faktiline materjal ei sisalda ühtegi hinnangut ning seetõttu jutt "Vaikmaa jaoks positiivsest" lahendist jääb ajakirjandusliku diskursuse valdkonda.
Kogenud piloodi ja lennunduskoolitaja Rein Porro – kelle instruktor ja lennuõpilane olid sündmuse teiseks osapooleks – arvates on ohutusjuurdluse keskuse materjalid suuresti võltsing.
Kui Rein Porro tellib radaripilte, et tõestada komisjoni töö ebaõnnestumist, siis Märten Vaikmaa ise viitas lennuliikluse korraldusele Tallinna kohal: "Oluline ju on, et sarnaseid juhtumeid – või märksa hullema lõpuga – ei toimuks, tuleks teha mõned otsused lennunduses."
Märten Vaikmaa on Saaremaal töölaevu tootva Baltic Workboatsi 50% aktsiate omanik. Samuti kuulub ta Estonian Airi nõukogusse.
Vaikmaa BE36 Beechcraft Bonanza on alatiivaline, ühemootoriline, kuuekohaline lennuk. Saaremaa ettevõtja lennukogemus on 400 tundi.
Seotud lood
Lennundusettevõtja sertifikaadi saanud Baltic Workboatsi osanik ja Estonian Airi nõukogu liige Märten Vaikmaa ei välista tulevikus regulaarliinidel opereerimist.
Asjaosaliste hinnangul puudus sekund-poolteist traagilisest lennuõnnetusest Tallinna lähistel, mille üheks osaliseks oli Baltic Workboatsi suuromanik, Estonian Airi nõukogu liikmest erapiloot Märten Vaikmaa.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.