Metallifirmad tunnetavad kliendipoolse hinnasurve tugevnemist, kuid alanud aastal tasub suisa kahjumlikele tehingutele siiski selge "ei" öelda. Seda enam, et tootmiskulud ise aina kerkivad.
Nimelt leiavad ettevõtete juhid, et väikese käibekasvu saavutamise nimel ei maksa tormata oma toodangut alla omahinna müüma, sest see võib meie iseenesest nii kodu- kui eksportturgudel tugevalt jalgadel seisva metallitööstuse konkurentsivõimele halvasti mõjuda. Muuseas olgu öeldud, et ülimadalate hindade pakkumise tulemused on näha riigihangete puhul - hanke võitmise nimel pakutakse nn dumpinghinda, töid tehes ei tulda selle tegelike kuludega toime ja nõnda ongi firma upakil.
Seda kinnitas ka ASi Toode müügijuht Erki Loigom, lisades, et ta ei usu metallkatuste tootmise valdkonnas alanud aastal hinnarallide võimalikkust, sest tema hinnangul on kõik ettevõtted turul tugevad ja oskavad kahjumittoovatele tehingutele ära öelda.
"Toodetel ja teenustel peab olema õiglane hind. Õnneks paraneb sellest arusaamine nii ettevõtete kui klientide hulgas," kinnitas Loigom. "Kui midagi võetaks ette veel ka riigihanke põhimõtetega, siis oleks see samm edasi."
Suurt lootust paneb ta tänavu nii Baltikumi kui Soome ekspordi kasvule. Müügi ja turunduse koha pealt peab ta oluliseks tabada klientide ootusi ja olla olemas, kui viimasel sünnivad otsused.
ASi Favor juhatuse esimees Mart Proos iseloomustas 2013. aastal metallitööstusele tooni andvate märksõnadena majanduses valitsevast ebakindlusest tingitud tellimuste ja tootmismahtude kõikumist, sisendressursside - elekter, energiakandjad, toore - hinnatõusu ning palgakulude kasvu.
Tema hinnangul on tootmisettevõttele olulise tähtsusega tootmisressursside optimaalne koormatus, sellest sõltub toodete omahind ja ettevõtte konkurentsivõime tervikuna.
"Tootmismahtude kõikumist aitab tasakaalustada kliendiportfellis erinevatest sektorites klientide olemasolu ja müügi hajutamine erinevate piirkondade vahel," selgitas Proos. "Ebakindlusest tingituna on ettevõtted vähendanud jätkuvalt laovarusid, mis annab eelise neile kes suudavad kiiremini ja paindlikumalt tellimusi täita. See eeldab omakorda vaba tootmisressursi olemasolu ja kiireid otsuseid."
Ühe, just konkurentsivõimele mõjuva ohuna toob ta välja palgakulude liiga kiire kasvu. Palga tõus ei tohiks ületada tootlikkuse kasvu, muidu on üks meie konkurentsieelistest kiire kaduma, hoiatas Proos, lisades, et kuna Eesti ekspordile on olulised sihtriigid Soome ja Rootsi, siis on oluline, millised arengud valitsevad sealmail.
Metallisektoris tervikuna on suundumused Mart Proosi sõnul kahesed - terasetootjatele ei olnud 2012. aasta, eriti aasta teine pool mitte just edukas, seega on arusaadav nende soov hinnatõusu saavutada, lõppklientide poolelt aga tunnetab ka Favor selgelt survet toodete hindade alandamiseks.
OÜ Hyrles tegevjuht Urmo Sisask möönis, et asi, mis tänavu ühel või teisel moel metalli töötlevaid ettevõtteid mõjutab, on muidugi tooraine hind.
"Asjad on selles osas heitlikud, oleme ikka mõelnud, et kas tuleb taas uus kriis või läheb kõik endiselt kenasti," ütles Sisask. "Tänase seisuga oleme siiski optimistlikult meelestatud, kuid samas on selge, et kõik võib väga kiiresti muutuda. Praegu näeme aga eelmise aastaga võrreldes kasvu."
Ettevõtteid, sh Hyrlest mõjutav asjaolu on tema hinnangul ka hea oskustööjõu saadavus - töölistest on terav puudus ning ettevõtjad peavad tööjõudu sageli ise koolitama, märkis Sisask.
"Surve palkadele on meie sektoris päris suur. Palk võiks minu meelest kasvada siiski koostöös inimese oskustega. Praegu kipub sageli olema nii, et ka erilisi oskusi omamata nõutakse arusaamatult kõrget palka," täiendas ta karide loetelu, mille vahel ettevõte peab käesoleval aastal loovima. "Ka tootmise efektiivsus meie jaoks oluline võtmesõna. Esialgu siiski usume endasse ja loodame, et saame hästi hakkama, vajadusel ka raskemates oludes."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.