Jelena Masli lugu räägib suurest firmast, õnnelikust perekonnast, mida tabab perepea kaotus ja peataolek - mis nüüd saab? Ja seejärel saabunud raskest teekonnast.
Pärast isa kaotust löövad peretütred selja sirgu ja teatavad, et viivad firma ise edasi, saavad hakkama.
"Sisuliselt võtsin üle isa koha nii äris kui peres," on Masli öelnud varasemates intervjuudes.
Mul on tunne, et olen selliseid lugusid varemgi lugenud. Ainult et mitte artiklist, vaid muinasjuturaamatust.
Äripäev valis Masli aasata fantastiliseks naiseks. "Minu jaoks on see saladus," ütleb ta, kui kohtume. Ta ei tea, miks just tema sai selle tiitli - tema imestus on suur ja siiras.
Raudne leedi. Raudse leedi kujund sobib Maslile hästi, mõtlen, kui tema tehase juurde jõuan.
"Tõenäoliselt pole see tõsi. Olen tavaline naine, sama emotsionaalne," ütleb ta, kui talle selle võrdluse toon. Ta leiab, et on lihtsalt pidanud võtma kanda koorma. "Ma kunagi ei planeerinud, et loon metalliäri ja hakkan metallnaiseks. Olukord sundis. Äri oli isa oma. Kuna tahtsin endale ja perekonnale luua elustandardit, siis pidin hakkama sellega tegelema. Ja ei tulnud halvasti välja," ütleb Masli tasase häälega.
Ja siis küsib: "Huvitav, kas Margaret Thatcherile meeldis, et teda kutsuti raudseks leediks? Ma arvan, et mitte."
Niisiis: metallnaine küll, aga soe ja sellisest materjalist, mis suudab kanda rasket koormat.
Naisena metallitööstuses olla on väljakutse. "Need, kes mind teavad, võtavad mind tõsiselt - ma loodan," ütleb ta. "Need, kes ei tea - võimalik, et ei võta nii tõsiselt. Aga siis tulebki tegudega tõestada. Meie ettevõte on väga positiivselt tuntud, alati maksame õigeaegselt raha, ei ole kellelegi liiga teinud. Partnerid austavad meie ettevõtet. Ainult tegudega võib tõestada, et oled millekski võimeline."
Tema teod näitavadki võimekust: kriisiajast tuli ettevõte auga välja. Masli jaoks on hetkel tähtis hoida äri elujõulisena. Ta saab aru, et tema peal on suur vastutus - et ettevõttes töötavatel inimestel oleks töö.
"Olen õnnelik, et meil on tööjõuvoolavus väga väike. Loodan, et see tähendab, et inimestele meeldib meil töötada. Selleks tuleb ettevõtet arendada, mul ei ole gigantseid plaane seoses sellega, aga siiski areneme iga aasta. Suudame hoida oma positsiooni," sõnab Masli.
Viimased aastad on ettevõtte jaoks tähendanud ellujäämisvõitlust. "2011 oli parem kasumi mõttes, aga 2012 natuke halvem. Praegu on ebastabiilne aeg, tahaks, et maailmas ja majanduses tuleks stabiilsus. Siis saab teha rohkem projekte, millele oleme mõelnud," loodab ta. "Valitsus prognoosib kolmeprotsendist majanduskasvu, meie sektoris seda ma ei näe. Seda võin kindlalt öelda. Meil on teistsugune olukord - ellujäämine," tõdeb ta.
Motivatsioon. Eeskujudeks ärimaailmas peab Jelena Masli Steve Jobsi, Bill Gatesi ja Fjodor Bermani. "Olen alati imetlenud selliseid inimesi, sest mul pole nii suurt, ülemaailmset äri olnud," selgitab ta.
Jelena Maslit motiveerivad ka tema lapsed, kolm tütart vanuses 6, 14 ja 21. Nad on tal silme ees kogu aeg. Ka töölaual raamitud fotodel.
Kõige olulisem - rohkem kui töö, hobid - ongi talle pere. Ilma igasuguse kahtluseta. "Praegu pole moodne öelda, et miski on tähtsam kui mina ise. Aga mul tegelikult on nii, et esmatähtsad on lapsed. Kui kaalun, kas teha midagi enda või laste jaoks, siis eelistan lapsi. Ja alles siis iseendale, ärile, lähedastele," leiab Masli.
"Oleme kogu perega väga tihedalt seotud - emaga hoian pidevalt kontakti, õe ja tema perega. On, kellest mõelda, ja kellest hoolida - peale enda pere ja äri. Äri teen perekonna nimel."
Autor: Ave Lepik, Laura Mallene
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.