Mesilaste talvetoit ehk pidevalt kallineva suhkru tõttu ei jaksa kohalin meetootja Eesti turule voolava soodsa importmeega konkureerida. Pilk heidetakse ekspordile.
Peamine mure, mis Eestimaa mesinikke praegu painab, on piiri tagant sisse voolav odav mesi, mille suurimateks müüjateks on Rimi ja Maxima kaubandusketid. Kui pooleliitrine purk Eesti mett on saadaval hinnaga alates 4,5 eurost, siis Läti või Leedu tootja märgist kandev kraam maksab üle paari euro samasugune purk.
OÜ Meveda juhatuse liige Jaanus Tull on seda meelt, et tegelikult ei tea keegi täpselt, mis nendes purkides sisaldub ja kus see mee nime kandev ollus tegelikult on toodetud.
"Purgi etiketile on tootjaks märgitud küll Läti või Leedu, aga kes ütleb, et ka see mesi on Lätis või Leedus varutud. See toormaterjal võib olla hoopis kusagilt mujalt toodud," nentis ta. "Põhjus, mis Läti mesi on odavam, on ka selles, et Läti põllumajandusministeerium maksab meetootjale, kel 30 või rohkem mesilasperet, 17 eurot pere kohta peale. Samuti saavad nii Läti kui Soome meetootjad otsetoetusi. See kõik parandab meie lõunanaabrite positsiooni meeturul."
Tulli sõnul pole sellise hinnaga, nagu piiritagust mett meie poodides müüakse, reaalselt võimalikki õiget mett toota - keegi kas maksab sellele kõvasti peale või pannakse purki mingit, meega vaid sarnanevat toodet.
Mitu korda kallines mesi viimaste aastate jooksul ja miks suhkur pidevalt kallineb, loe pikemalt tänasest Äripäevast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Küberründed sagenevad
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.