Sularahas annetajaid pole aus kurjategijateks sildistada, ütles peaminister Andrus Ansip täna valitsuse pressikonverentsil Reformierakonda rahastanud OÜ R-Hooldus teemat käsitledes.
Reformierakondlased on seni väitnud, et 1998–99 R-Hooldusesse toodud ligi miljon krooni tänaseni tundmatu päritoluga sularaha tuli partei poolt ärimeestele korraldatud seminaridelt. Ansip märkis, et kui poliitikud koguvad ka tulundusõhtutel raha, siis peetakse seda ebaeetiliseks. "Ei maksaks arvata, et sularaha on ebaeetiline ja kuritegu, ei ole," kinnitas ta.
"Ära vihake sularaha kasutajaid, ärge kuidagimoodi sildistage neid, kindlasti ärge lööge nendele otsaette röövli või kurjategija templit. See pole aus käitumine," manitses Ansip.
Peaminister tõi näiteks kaitseväe teenistuses langenu perekonna toetuseks tehtud heategevusürituse, kus ühe õhtusöögi ajal koguti 17 000 eurot. "Eelmine aasta, ma mäletan, oli see 20 000 eurot. See on üle 300 000 krooni," märkis ta. "Paljud [heategevusüritusel osalenud] tegid ilmselt oma annetusi sularahas. Kas nad on kurjategijad? Ei ole," rääkis Ansip.
Valitsusjuhi sõnul deklareeris 1999. aasta riigikogu valimistel valimiskulud ja -tulud ainsana õigesti Reformierakond. "Kõik maksed tehti pangaülekandega," rääkis ta Ansip lisas, et need erakonnad, kes sulas arveldasid, on nüüdseks mingil põhjusel huviorbiidist kadunud.
Ansip meenutas, kuidas ta uuris 1998. aastal värske Tartu linnapeana, kuidas linnas palka makstakse. "Selgus, et raha toodi pangast selleks, et palka maksta. Inimesed ei usaldanud pankasid, et kanda raha oma kontodele," tõdes ta. Ansip selgitas, et linnavalitsuses töötajad ei usaldanud pankasid seepärast, et mitmed 1990. aastatel asutatud pangad olid selleks ajaks pankrotti läinud või tegevuse lõpetanud. Näidetena mainis Ansip Tartu Kommertspanka, Sotsiaalpanka, Maapanka ja EVEA panka.
Kuu aega tagasi kirjutas Äripäev, et 1999. aasta Reformierakonna riigikogu valimiskampaaniat rahastas ettevõte R-Hooldus, mille üks tuluallikas oli tundmatut päritolu sularaha. R-Hooldus toetas toonast Reformi valimiskampaaniat 2,1 miljoni krooniga, kampaania maksis kokku 5,1 miljonit krooni. R-Hoolduse juhatuse liikmed Siim Kallas, Märt Rask ja Andres Lipstok ning erakonna endine peasekretär Heiki Kranich pole seni öelnud, kelle käest pärines ligi miljon krooni sularaha.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Reformierakonna auesimees ja rajaja Siim Kallas ütles välja nimed, keda on püütud 18 aastat varjata. Need on ettevõtjad, kes rahastasid 1999. aastal Reformierakonna ettevõtte R-Hooldus OÜ kaudu erakonna kampaaniat ja kes aitasid sellega partei võimule.
Reformierakond tunnistas, et kasutas 1999. aastal võimule saamiseks salajast päritolu raha. Nüüd on jäänud veel viimane raske samm – selgeks teha sularaha andnud isikud.
R-Hooldus sai raha ettevõtjailt, kes maksid ülekannetega, ütles Reformierakonna ekspeasekretär Heiki Kranich.
Eesti Panga ekspresidendi Andres Lipstoki hinnangul saab IRLi poliitik Mart Laar keskpanga nõukogu esimehe rolliga hakkama.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.