Riigikogus võeti täna vastu seadusmuudatused välismaalaste seaduses, millega lihtsustub välismaalastest kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu ja teadlaste Eestisse asumine.
Riigikogu põhiseaduskomisjoni liikme Mart Nuti sõnul lihtsustavad seadusemuudatused oluliselt elamisloa taotlemist töötamiseks tippspetsialistina või õppimiseks Eestis. See teeb võimalikuks Eesti ettevõtetele tippspetsialisti tööle värvata nädalapäevade jooksul, võimaldades elamisloa taotlemist Eestis kohapeal pärast välismaalase siiasaabumist.
Nuti sõnul on arenenud riikides laialt levinud praktika, et luuakse soodustingimused tippspetsialistidele ja investoritele elamislubade taotlemisel. Tema sõnul mõjutab seadusmuudatus neid ettevõtteid, kes vajavad kõrgelt kvalifitseeritud tööjõudu.
„Praegu on sellistel ettevõtetel raske turul konkureerida, sest Eestis on teatud liiki kvalifitseeritud tööjõu puudus. Samuti tuleb ka teadusasutustele kasuks konkurentsivõimeliste välisteadlaste ja õppejõudude Eestisse toomine,“ ütles Nutt.
Nutt toonitas, et odavtööjõu sissevoolu seadusmuudatus ei luba, vaid see puudutab üksnes neid inimesi, kes toodavad kõrget lisandväärtust ja aitavad lahendada valdkondlikku tööjõuvajadust. Üheks eelduseks lihtsustatud korras elamisloa saamiseks on Nuti sõnul see, et ettevõtted maksavad nõutud tippspetsialistile vähemalt kahekordset Eesti keskmist palka.
Seotud lood
Välismaalaste seadust täiendades on välja pakutud nõue, et välismaistele spetsialistidele tuleb maksta vähemalt kahekordset Eesti keskmist. See on põhimõtteliselt õige, kuid see piirmäär võiks olla kõrgem: 2012 IV kvartali keskmine palk oli 916 eurot, kahekordne keskmine palk tähendab seega 1832 euro suurust tasu, leiab Helesinine Konsultatsioonid juhataja Raul Ennus.
Ametiühingute keskliit toetab välismaalaste seaduse muudatust, mis lihtsustab tippspetsialistide Eestisse toomist, sest see aitab tõsta ka kohalike palku.
Siseministeeriumis on valminud eelnõu, millega tahetakse muuta välismaalaste seadust, et muulastest tippspetsialistidel oleks lihtsam Eestisse elama ja tööle asuda.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”