Välismaalaste seadust täiendades on välja pakutud nõue, et välismaistele spetsialistidele tuleb maksta vähemalt kahekordset Eesti keskmist. See on põhimõtteliselt õige, kuid see piirmäär võiks olla kõrgem: 2012 IV kvartali keskmine palk oli 916 eurot, kahekordne keskmine palk tähendab seega 1832 euro suurust tasu, leiab Helesinine Konsultatsioonid juhataja Raul Ennus.
1832eurose brutopalgaga aga ei palka tõenäoliselt ühtegi tippspetsialisti mitte ühestki riigist maailmas. Saksamaal näiteks nõutakse 45 000eurose aastapalga garantiid, mis tähendab 3750eurost palka.
Seadusetäiendus näeb ette ka kiirmenetluse jaoks kvalifitseeruva ettevõtte vanuse ja investeeringute tingimused. Nõue, et ettevõte peab olema tegutsenud vähemalt aasta, jätab suhteliselt suureks riski, et hakatakse looma ettevõtteid, mille otstarve on võimaldada illegaalseid immigratsiooniskeeme.
Aastase piirangu poolt räägib küll argument, et välismaiseid spetsialiste võiks kasutada idufirmades, aga siin kaaluvad illegaalse immigratsiooni riskid siiski üle võimaliku kasu, mida saaksid need vähesed idufirmad, kellel kohe teisel tegevusaastal välismaiseid spetsialiste hädasti vaja oleks.
Eraldi küsimus puudutab töötajaid, kes vahetavad töökohta mõne rahvusvahelise kontserni sees ja tulevad pikemaks ajaks tööle Eestisse. Tihtipeale jääb teise riiki ajutiselt tööle läinud töötajale palka maksma koduriigi kontserni osakond.Kas sellisel juhul on võimalik arvestada koduriigis makstavat palka, et kvalifitseeruda kiirmenetluseks sobivaks? See jääb eelnõus segaseks.
Odava tööjõu ja massilise immigratsiooni tagajärgedega on hädas ühe parema immigratsioonipoliitikaga Rootsi. Rootsi on immigratsioonipoliitikat aastaid täiustanud, praegu kuulub vastuvõtupaketi hulka kaheaastane esialgne viisa, kodanikega samaväärsed võimalused haridus- ja tööjõuturuteenustele, õigus osaleda kohalikel valimistel. See on kindlasti nii ühteviisi ahvatlev kui ka ennetab assimileerumise probleeme.
Massiline odava tööjõu migratsioon toob kaasa suuri riske ja immigratsioonisüsteem peab looma keskkonna, et uued elanikud oleksid valmis sulanduma võõrasse ühiskonda.
Lähituleviku tööhõive probleemide lahendamisega tuleks asuda tegelema senisest palju tõhusamalt. Lisaks immigratsiooniprotsesside lühendamisele peaks muutma Eesti teadlastele ja tippspetsialistidele atraktiivsemaks, reformima täiskasvanute ümberõppimisvõimalusi ning populariseerima kutseõpet.
Seotud lood
Riigikogus võeti täna vastu seadusmuudatused välismaalaste seaduses, millega lihtsustub välismaalastest kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu ja teadlaste Eestisse asumine.
Ettevõtetele töötajate spordikulude haldamise keskkonda arendav SportID pääses 100 ettevõtte hulka, mis lähevad hoogu saama Tšiili riigi idufirmade kiirendisse.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.