Euroopa Liidu liikmesriigid ja Euroopa Parlament jõudsid täna kokkuleppele Euroopa Liidu järgmise seitsme aasta eelarves, kus Eesti on üks suuremaid kasusaajaid.
Euroopa Parlamendi liidrid nõustusid eelarve mahuga 960 miljardit eurot tingimusel, et mingis ulatuses on summasid võimalik perioodi keskel ridade vahel ümber tõsta, vahendas agentuur Bloomberg.
"See ei olnud kerge kompromiss," ütles Euroopa Parlamendi president Martin Schulz täna Brüsselis, kus õhtul algab ELi valitsusjuhtide tippkohtumine. "Mul tuleb selle eest Euroopa Parlamendis võidelda, et enamuse toetus kindlustada."
Hääletus Euroopa Parlamendis toimub tuleval nädalal.
Uus eelarveperspektiiv aastateks 2014-2020 tähendab esimest korda ELi eelarve kärpimist võrreldes varasemate aastatega.
ELi ametnikud kiitsid eelarveraamistikus kokkuleppele jõudmist kui märki, et Euroopa otsustamismehhanismid suudavad tulemust anda. Eile jõuti kokkuleppele ELi ühtse põllumajanduspoliitika reformis, täna varahommikul leppisid ELi rahandusministrid kokku põhimõtetes, kes ja millises järjekorras kahjud katab, kui pangad saneerimist vajavad.
Eelarveperspektiivi maht jäi paika samal tasemel, milles ELi valitsusjuhid veebruaris ligi ööpäeva väldanud maratonkõnelustel kokkuleppele jõudsid. Parlament lisas klausli eelarverahade kasutuse ülevaatamisest perioodi keskel ning lisas võimalusi summade ümber tõstmiseks.
"See on hea kokkulepe kõigi eurooplaste jaoks," ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso. "See on sõna otseses mõttes Euroopa kasvufond."
Ülemkogul peaksid sõlmitud kompromissile heakskiidu andma ka ELi valitsusjuhid.
Eestile oli eelarveraamistiku kinnitamine tänasel Ülemkogul üks peamisi huvisid. Kokku peaks Eesti ELi järgmisest eelarveraamistikust saama 5,9 miljardit eurot ning eelarvesse maksma 1,4 miljardit. Lõppeva perioodiga võrreldes suurenevad summad enam kui 900 miljoni euro võrra.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Teisipäeval jõuab Strasbourgis Euroopa Parlamendi täiskogul lõpphääletusele Euroopa Liidu järgmise seitsme aasta eelarve, mis teeb võimalikuks Rail Balticu ja suurendab lõppeva perioodiga võrreldes märkimisväärselt põllumajandustoetusi Eesti talunikele.
Kõiki Eesti nõudmisi arvestanud ELi uuel eelarvekaval polnud tint veel kuivanud, kui Euroopa Parlamendist kõlasid juba ähvardused, et sellisele kokkuleppele kinnitust loota pole.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.