Kui õllemüüjate kasum jäi mullu samaks või vähenes, suutis Eesti suurim viinatootja Liviko oma puhaskasumit kasvatada 1,5 miljonilt eurolt kahele miljonile.
Ettevõtte juht Janek Kalvi tõdes, et Läti turu ebastabiilsusega arvestades jäid nad väga rahule sealse tütarfirma Liviko SIA majandustulemustega. Tütarfirma müügitulu suurenes 7% võrra, ärikasum oli 414 000 eurot.
Kalvi sõnul andis positiivse poole pealt veel tooni importtoodete müügimaht, mis kasvas 8%. Samuti kiidab ta veinimüügi osakaalu suurenemist, kus Livikost on saanud väga arvestatav tegija.
Eriti edukas oli aga eksport, näiteks Viru Valget müüdi teistesse riikidesse 25% ja Vana Tallinna 10% rohkem kui mullu. Eelmisel aastal laienes Liviko ka Hiina, kuigi seal mingist suurest edust Kalvi hinnangul veel rääkida ei saa, pigem alles õpitakse sealset turgu tundma. Samas seisab majandusaasta aruandes, et peamised müügikasvud välisturgudel saavutati lisaks Venemaale ja Ukraina tax-free poodidele just Hiinas.
Eesti viinaturu suhtes on Kalvi üsna pessimistlik. "Eestis toodetud viina osakaal väheneb jätkuvalt, ilmselt järgmised kümme aastat. See trend on stabiilne," ütles ta.
Altia Eesti AS, kelle tuntuim kaubamärk on Saaremaa Vodka, teenis eelmisel aastal veidi üle miljoni euro kasumit, mis on 33% suurem kui 2011. aastal. Samas müügitulu veidi kahanes, see oli tingitud tootmise allhanke müügimahtude vähenemisest.
Ettevõtte tegevjuht Kristel Mets ütles, tänavu läheb neil plaanipäraselt, kuigi lootused olid mõnevõrra suuremad. Ta märkis, et importtoodete maht on kasvanud, samuti näiteks Šoti viski eksport Rootsi turule. Samas märkimisväärsest alkoholi väljaveost nende puhul veel rääkida ei saa, sest eksport moodustas kogukäibest vaid 8%, samas kui Liviko eksport moodustas kogukäibest peaaegu poole.
Aktsiisimaksu tõus neid 2012. aastal Metsa sõnul oluliselt ei puudutanud, sest lahjemat alkoholi müüs paremini kui kange. "Ma ise kaldun arvama, et inimeste hoiakud on muutumas, ja seda pigem lahja alkoholi, näiteks veini poole," ütles ta. Mets peab üsna tõenäoliseks, et õlle ja viina 2,6kordne aktsiisimaksu vahe tulevikus väheneb, seda just tänu õlle maksumäära tõstmisele.
Estonian Spirit OÜ, mis puhus paari aasta eest elu sisse Moe ja Rakvere piiritusetehasele, tegeles eelmisel aastal peamiselt katlamaja ja söödatehase ehitusega, mistõttu pool aastat viina ei toodetud. Ettevõtte müügitulu vähenes poole võrra, 1,26 miljoni euro pealt 600 000 euroni, lisaks ollakse jätkuvalt 1,2 miljoniga miinuses.
"See aasta pole samuti teab mis käivet olnud," ütles firma üks osanik Sven Ivanov. Kasumisse plaanib Estonian Spirit jõuda järgmisel aastal, kui pooleliolevad ehitused valmis saavad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna võttis AS Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi liinilt saja miljonenda pudeli Vana Tallinnat, mis jääb hoiule Liviko muuseumisse, teatas ettevõte.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.