Lätis kümme aastat tegutsenud tõlkebüroo Linearis laienes esimese välisturuna Hiinasse, jõudes Eestisse ja Leetu alles järgmises laienemisringis.
"See juhtus mitmete asjade kokkulangemisest," rääkis Pekingis firma Hiina haru juht Maija Kurte, kes oli koos mitmekümne Euroopa ja Hiina ettevõtjaga tunnistajaks, kui ELi tööstusvolinik Antonio Tajani ja Hiina tööstus- ja IT minister Miao Weiga Pekingis pidulikult koostöölepet allkirjastasid.
Noorest tarmukast naisest, kelle firma on Hiinas tegutsenud kolm aastat, on saanud ka esimene Balti riikide esindaja Euroopa Liidu Hiina kaubanduskoja juhatuses, kus seni on tegeletud valdavalt ELi suurte riikide huvidega. Kurte lubab aastapikkust mandaati aktiivselt ära kasutada.
"Mul pole illusioone, et mul saab olema kõrgtasemel võrgustik, aga ma saan jagada Balti riikides informatsiooni ja ehk panna idanema mõtte, et Balti riigid võiksid Hiinas seljad kokku panna ja ühise kaubanduskoja luua," rääkis Kurte, kes nädalapäevad tagasi oligi just sellisel Hiinat tutvustaval missioonil Eestis. "Kui kriitiline mass huvitatud firmasid oleks olemas, võiks seda küll kaaluda," on ta veendunud, viidates sellele, kui palju kasvõi Saksamaa ja Itaalia ettevõtted rahvuslikelt kaubanduskodadelt abi saavad. Koostööst on heaks näiteks Beneluxi riikide ühine kaubanduskoda.
"Üksi saab kah hakkama, aga aega läheb kauem," nentis Kurte.
Linearisele sai sillapeaks Hiina turule Euroopa Liidu ja Hiina firmajuhtide vahetusprogramm, kus on osalenud ka eestlasi ning mis annab aastaks tasuta võimaluse Hiina keelt, kultuuri ja turgu tundma õppida ja oma äriplaani testida. Sellest ajast sai Linearis oma esimesed kliendid.
Algselt sihiti välismaalasi - seal nägi väikeriigi firma oma nišši. Nüüd on klientideks juba ka hiinlased, kes vajavad Euroopas abi n.ö eksootilisemate - näiteks Ida-Euroopa- keeltega.
"Euroopale pakume Aasia keeli ja Aasiale Euroopa keeli," ütles Kurte, kelle firmale tööd tegevate tõlkide ring küünib koos Balti kontoritega 500-600-le. Viimase laiendusena on Linearis hakanud pakkuma ka Aafrika keeli.
"Euroopa turg oli meie teenuse jaoks juba küps turg," ütleb Kurte ja pahvatab siis emotsiooniga, "Euroopa on liiga igav!"
Hiina laienemise kohta ütleb Kurte, et see on reeglina kulukam, kui arvata osatakse, ja võtab kauem aega ja vaeva, et bürokraatiaga toime tulla. Lineraisel kulus üksi pangakonto avamiseks kaks kuud. Firma registreerimise protsess tervikuna vältas üheksa kuud.
"Kui aga äri käima läheb, läheb nagu lumepall," ütles Kurte, "mass lihtsalt on Hiinas nii palju suurem."
Oma äri suuruse kohta avaldab Kurte vaid, et mullu aastaga saavutatud käive on tänavu käes poole aastaga.
Eesti ettevõtjatest kiidab Kurte Hiinas Livikot ja on kokku puutunud ka IT ala inimestega, rohkem näikse Eestis siiski huvi tundvat kaubanduse vastu. Kurte arvates oleks Balti riikidel Hiina turul ärivõimalusi ka logistikas ning kõiges, mis on n.ö saastevaba. Olgu see toit või turism.
Hiinlased on eriti pärast suuri skandaale üha rohkem mures oma toidu kvaliteedi pärast ning import seega hinnas. Ehkki kõik ei ole siiski nii lihtne - Hiina ei käsitle ELi toidukaupade turgu ühtsena - iga riigi toidukaup vajab eraldi luba. Nende tõkete tasandamine ongi praegu ELi Hiina saatkonna üks töömaid.
Veelgi suurem probleem Balti riikide puhul on tarnete mahud. Kurte sõnul järgneb hiinlaste küsimusele, mis kaupa pakute, kohe küsimus võimalikest mahtudest. Alles siis räägitakse hinnast.
"Balti riigid võiksid uhkusest üle saada ja kokku hoida," ütles Kurte. Hiinast vaadates on kõik Euroopa riigid väiksed ning Balti riikidel pole ka kaubamärke, mis neid esile tõstaks, nagu on Saksamaal autod või Itaalias moerõivad. Teisalt võib alati keskenduda ka kallimatele nišitoodetele nagu on Hiinas teinud Läti seebitootja Stenders. Igal juhul võiks aga Balti riikides paremini tunda ja kasutada Euroopa Liidu tugistruktuure - näiteks ELi väikefirmade keskust Hiinas, mille paljud teenused on tasuta, märkis Kurte.
Enda tuleviku osas Hiinas on Kurte mõnevõrra kõhklev. "Hiina on põnev ja frustreeriv korraga," nendib ta. "Minust võib saada üks neist välismaa tippjuhtidest, kes keskkonnasaaste pärast Hiinast lahkuvad, kui pere peaks tekkima ja sünnivad lapsed," möönab ta. Samas on Hiina üks dünaamilisemaid ja põnevamaid äri tegemise paiku - üksi järjest rohkem tarbekaupu nõudev keskklass on Hiinas suurem kui USA elanikkond. "Ja see on ainult keskklass," kordab Kurte.
Tasub teada
Tüüpvead Hiinas äri tegemisel Maija Kurte hinnangul
liiga optimistlikud ootused - kõike tahetakse liiga kiiresti
vale partneri valik
teiste kogemuse eiramine
hiinlaste "vaikse sõja" strateegia alahindamine, kus eesmärgid saavutatakse suurema kärata
teadmatus, et hiinlane ei taha kunagi ei öelda
kasulik on teada ka nn kolme kohtumise printsiipi - ärijuttudeni jõutakse alles kolmandal kohtumisel - esmalt tutvutakse ja teisel kohtumisel süüakse heal juhul koos lõunat
tunnistada tuleb ka seda, et suhete süsteemi või n.ö siseringi, millel Hiina ühiskond toimib, ei saa läänlane sisse ka abielu kaudu
Seotud lood
Bukarestist Hiina RV valitsusjuhi Li Keqiangiga kohtunud peaminister Andrus Ansip ütles intervjuus Äripäevale, et Hiina tunneb suurt huvi Rail Balticu projekti vastu.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.