Kaitsepolitsei töötajad pidasid riigireetmises kahtlustatavana kinni endise kolleegi Vladimir Veitmani.
Riigi peaprokurör Norman Aas ütles pressikonverentsil, et tänaseks kogutud tõendite põhjal kahtlustatakse Veitmani salastatud teabe kogumises ja selle edastamises Vene Föderatsiooni eriteenistusele. Missugusele täpsemalt, ei täpsustatud, kuigi see on neile teada.
Veitman töötas kaitsepolitseis 2011. aastani. Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu rääkis, et Veitman ei töötanud seal juhtivatel ametikohtadel, vaid oli spetsialist ja tegeles tehniliste toimingutega.
Sinisalu toonitas, et Veitmani tegudele järele jõudmine polnud juhus, sellele eelnes pikk töö ja põhjalik teabehange, kus arvestati Hermann Simmi ja Aleksei Dreseni juhtumitest saadud kogemustega.
Riigireetmises kahtlustatav Veitman on ise tunnistanud koostöö tegemist Vene Föderatsiooniga. Ta on uurimisasutustele välja andnud ka osaliselt sularaha, mida ta sai Vene eriteenistuselt tasuna luureinfo eest.
Aasa hinnangul tähendab taaskord lahvatanud riigireetmise skandaal, et Eesti on oma geopoliitilise asukoha ja ajaloo tõttu jätkuvalt Vene eriteenustuste suure huvi ja agressiivse surve all. Samas on Eesti sellega tema sõnul arvestanud ning kasutab vastumeetmeid. Sinisalu möönis, et Venemaale ei meeldi Eesti kuuluvus NATOsse ja Euroopa Liitu.
Samas arvas Sinisalu, et nii lühikese aja jooksul kolme riigireeturi paljastamine tähendab pigem edu, mitte nõrkust. Ta lisas, et paratamatult on reetureid paljudes lääneriikides.
Miks võeti endine KGB ametnik tööle Eesti kaitsepolitseisse? Sinisalu rõhutas, et asjad tuleb panna omaaegsesse konteksti ja inimesi, kes on kunagi töötanud KGB heaks, ei tohi selle juhtumi valguses hakata sildistama.
Ta põhjendas, et omal ajal, kui kaitsepolitsei alustas, polnud lihtsalt inimesi võtta. „Eritehnika, mis valitsuskomisjon Pagari tänaval KGB-lt üle võttis, oli keeruline ja tollal polnud lihtsalt spetsialiste, keda kasutada,“ ütles Sinisalu.
„Veitman ei jätkanud koostööd KGB õigusjärglastega, mis Venemaal loodi. Värbamine toimus märksa hiljem. See oli hädaseisund, ei olnud inimesi ega vahendeid. Tihti on halvad ja veel halvemad valikud,“ märkis Sinisalu.
Riigireetmises kahtlustatav Vladimir Veitman on sündinud Tallinnas 1950. aastal ja omandanud hariduse TPIs. 1980-1991 töötas ta siinse KGB heaks ENSV riikliku julgeolekukomitee operatiivtehnilises osakonnas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Üleeile pidas kapo kinni riigireetmises kahtlustatava ametniku, kes võeti ka vahi alla.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.