Tartu Ülikooli riigiõiguse professor Ülle Madis leidis äsja Paides alanud arvamusfestivalil, et poliitikud alahindavad inimesi, oma valijaid.
"Need, kes seatud otsustama, arvavad, et inimesed on rumalamad, kui nad tegelikult on," rääkis Madise. "Kes teist eelistaks," pöördus ta kuulajate poole, "et arst ei ütle teile, mis teie tervisega lähema viie aasta jooksul teiega juhtub? Või pigem tahaksite, et ta ütleb otse: sussid jalga ja suhkur menüüst välja?"
Poliitik, kes soovib valituks osutuda, võiks Madise hinnangul mõnes konkreetses asulas öelda, et 2026. aastal on siin veel kümme kooliealst last, ja siis inimestega koos arutada, mida ette võtta. Sageli aga kipuvad poliitikud sellise otseütlemise ja lahenduste leidmise asemel pigem üksteist üle trumpama. "Inimesed eelistavad seda, et neile diagnoos teada antakse," sõnas Madise arvamusfestivalil.
Peame ette mõtlema 25 ja 30 aastat, märkis Madise. Meil ei ole tema sõnul eriti kellestki eeskuju võtta, sest Eesti asustus on ühtlaselt hõre. "Kas meil on üldse mõtet sellist omavalitsuste struktuuri üldse säilitada, nagu meil täna on?" tõstatas ta Paides küsimuse.
Seotud lood
Kuna riigil raha kuskilt juurde ei tule, vajame ühiskondlikku kokkulepet selle raha kasutamise asjus, leidis riigikontrolli kommunikatsiooniteenistuse juhataja Toomas Mattson Paides arvamusfestivalil.
Kirjanik Kaur Kender soovitas Paide arvamusfestivalil pankuritel raha sinnasamusesse pista.
Reklaamiagentuuri TBWA/Guvatrak juht Hede Kerstin Luik viskas Paide arvamusfestivalil migratsiooniteemade arutelu keskel õhku idee, et inglise keel võiks olla üks riigikeel.
Arengufondi juhi Tõnis Arro hinnangul ei tule ettevõtjad koolist. Tema sõnul on õige mõtteviis selline: kõigepealt tee ettevõte valmis, alles siis mine õppima.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?