Kirjanik Kaur Kender soovitas Paide arvamusfestivalil pankuritel raha sinnasamusesse pista.
Kui inimesel on valida võla ja likviidsuse vahel, siis peab Kenderi kinnitusel valima alati likviidsuse.
"Mis seda vaesust Eestis tekitab," küsis Kender, ja vastas ise: "Oleme lasknud pankuritel natsionaliseerida laenude väljanõudmise tööstuse." Nii on parim science fictioni väljaanne tema sõnul Bigbanki aastaaruanne, sest suur enamik Bigi laenudest on halvaks läinud.
"Ja kui laen läheb halvaks, siis saadetakse inimesele võlgade sissenõudmise tööstus peale. Mida saab riik selle vastu teha? Riik saab teha seda, et eraisiku pankrot võtab aega kaks päeva. Ja siis on see laenuandja probleem, et ta mulle laenu andis," rääkis Kender.
Et laenusuhe oleks hea, peaks laenu andjal olema samasugune vastutus nagu selle võtjal, leidis Kender. "Mul on väga palju võlgu, ma pole selles küsimuses mingi teoreetik," teatas ta.
Seotud lood
Reklaamiagentuuri TBWA/Guvatrak juht Hede Kerstin Luik viskas Paide arvamusfestivalil migratsiooniteemade arutelu keskel õhku idee, et inglise keel võiks olla üks riigikeel.
Kuna riigil raha kuskilt juurde ei tule, vajame ühiskondlikku kokkulepet selle raha kasutamise asjus, leidis riigikontrolli kommunikatsiooniteenistuse juhataja Toomas Mattson Paides arvamusfestivalil.
Tartu Ülikooli riigiõiguse professor Ülle Madis leidis äsja Paides alanud arvamusfestivalil, et poliitikud alahindavad inimesi, oma valijaid.
Arengufondi juhi Tõnis Arro hinnangul ei tule ettevõtjad koolist. Tema sõnul on õige mõtteviis selline: kõigepealt tee ettevõte valmis, alles siis mine õppima.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”