"Savisaare korruptsioon võtab su perelt 1000 eurot aastas. Teeme sellele lõpu!" – nii reklaamib end kohalike valimiste eel Tallinnas IRL. Kuidas nad selle numbri välja arvutasid?
IRLi linnapeakandidaat Eerik-Niiles Kross saatis Äripäevale arvutuse lihtsustatud kujul. Ta viitas Eesti korruptsiooni tajumise indeksile, mis oli 2011. aastal 6,4 ehk 3,6 punkti väiksem kui korruptsioonivaba riigi tase, mis on 10.
"Saksa teadlased Dreher ja Herzfeld on 2005. aastal välja arvutanud, et ühe punkti võrra madalam korruptsiooniindeks tähendab iga inimese kohta 425 dollari ehk 319 euro võrra väiksemat rahvuslikku rikkust. See tähendab, et kui Eestis korruptsiooni poleks, oleksime inimese kohta 319×3,6=1148 eurot rikkamad. See on 2526 eurot keskmise leibkonna kohta, kus on 2,2 inimest. Seega halvendab korruptsioon meie elatustaset oluliselt enam kui tuhat eurot pere kohta," selgitas Kross.
Kuna alates 2012. aastast korruptsiooniindeksit koostava organisatsiooni Transparency International metoodika muutus, siis 2012. aasta numbrite osas seda loogikat rakendada ei saa, lisas Kross.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mupo teisaldas Tallinna linnavalitsuse eest IRLi kampaaniaplakatid, viidates välireklaami loa puudumisele. IRLi linnapeakandidaadi Eerik-Niiles Krossi sõnul on load olemas.
Euroopa Liidu 27 liikmesriigi seas on Kreeka Transparency Internationali (TI) värskes korruptsiooniindeksis langenud kõige viimasele kohale, tahapoole Bulgaariast, pälvides üldarvestuses 176 riigi võrdluses 94. koha.
Värske korruptsiooniindeksi avalikustanud Transparency Internationali 176 riigi võrdluses on maailma suurimatest majandusruumidest ja G20 riikidest kõrgeima korruptsiooninäiduga jätkuvalt Venemaa, jäädes tahapoole Nicaraguast ja Ugandast.
Majandusminister Juhan Parts soovitab kõigil süveneda sellesse, kuidas IRL on arvutanud Tallinna korruptsiooni rahalise mõju iga perekonna eelarvele.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.