Eestis kasvab võimetute omavalitsuste hulk, leiab regionaalminister Siim-Valmar Kiisler. "Uuringud näitavad, et paljudel omavalitsustel puudub võimekus ja kui võimekus puudub, ollakse pealtvaataja, mitte protsesside mõjutaja," selgitas ta.
Täna riigikogulaste küsimustele vastanud minister selgitas, et Eestis kasvab vähem kui 1000 elanikuga omavalitsuste arv ja mediaanomavalitsuse suurus on 1700 elanikku ning pooled omavalitsused on sellest väiksemad. Samuti leiab Eestis omavalitsusi, kus on vähem kui 100 inimest. "Seal töötavad tublid inimesed, nad annavad endast parima, aga selliste eelarvevõimaluste ja ressursside juures asjatundjate olemasolul ei ole võimalik protsesse mõjutada ja kahjuks ollakse tihtipeale lihtsalt pealtvaatajad," selgitas ta. "Kõige suurem tegevus on mujalt süüdlaste otsimine, olgu see siis abstraktselt riigis tervikuna või kuskilt mujalt. Tüüpiline vastus nendes omavalitsustes kodanikule ja tema murele on, et me ei saa aidata, meil ei ole raha ja meil ei ole võimalusi."
Kiisleri sõnul sunnib mõnda omavalitsust ühinema elu. "Näiteks Lavassaare ja Audru ühinemine. Me ei peaks ära ootama, kuni kõik omavalitsused on 500 elanikuga pankrotipesad," selgitas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eestis armastatakse rääkida, et omariiklus ongi kallis, teisalt lihvitakse riiki võimalikult odavaks ja lamedaks. Osaliselt on see õigustatud, näiteks bürokraatlike barjääride vähendamisel ametkondadega asjaajamisel. Valitsemise osas tähendab aga lihvimine riigi veelgi suuremat kaugenemist rahvast, mis toob kaasa eesmärgile vastupidised tagajärjed, kirjutab Võrumaa Teataja ajakirjanik Inno Tähismaa.
Regionaalministri tellimusel valminud uuringust selgub, et tõmbekeskuste põhist haldusreformi pooldab 52% vastanuist.
Eesti 226 omavalitsusest jääb regionaalminister Siim-Valmar Kiisleri sõnul alles 30-50 uut omavalitsust.
Kohalike omavalitsuste võimekuse indeksi kohaselt on Eesti võimekaim omavalitsus ootuspäraselt Viimsi vald. Tabeli teise otsa jäävad Lõuna-Eesti vallad.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.