Eesti 226 omavalitsusest jääb regionaalminister Siim-Valmar Kiisleri sõnul alles 30-50 uut omavalitsust.
2013. aasta detsembris peab riigikogu kinnitama omavalitsusreformi, mille tulemusena liidetakse aastaks 2017 väiksemad omavalitsused suuremateks "tõmbekeskusteks".
"Omavalitsuse võimu ala peab kattuma inimese tegemiste väljaga," ütles Kiisler. Tema andmetel käib täna aga 73% Eesti elanikest tööl väljaspool oma omavalitsust.
Siseministeeriumi plaani järgi peaksid aktiivsed kodanikud, ettevõtjad ja kohalikud omavalitsused ise otsustama, kellega ühineda ja koostööd teha. "Ühinemine peab eelkõige inimestele sobima," selgitas Kiisler.
Omavalitsused peaksid valima tõmbekeskusi, kellega ühineda 2014. aasta septembriks. Pärast seda on järgmise etapina plaanitud ühinemise sisuline ettevalmistamine (aastatel 2015-2017).
"Tavaliselt ei julge inimesed väga kiirelt otsustada. Kontekstis "4 aasta pärast" on muutus juba vastuvõetav - inimene jõuab tegevust vastavalt sättida," selgitas reformi ellurakendamise eestvedajaks määratud Sulev Valner selle ajakava.
"Määramatuse jätkamine on ühiskonnale väsitav ja ressursi raiskamine," selgitas projektijuht Valner reformi vajadust.
Kiisleri sõnul on reform kompromiss IRLi suhtumise "sunnimehanism on vajalik" ja Reformierakonna "sundimist rakendada ei saa" moto vahel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Omavalitsuste vaheline töörände kaart näitab, kust ja kuhu inimesed liiguvad.
Eestis kasvab võimetute omavalitsuste hulk, leiab regionaalminister Siim-Valmar Kiisler. "Uuringud näitavad, et paljudel omavalitsustel puudub võimekus ja kui võimekus puudub, ollakse pealtvaataja, mitte protsesside mõjutaja," selgitas ta.
Läinud kevadel KPMG otsustajate küsitluses „Majanduse pulss“ osalenud äriliidrid eelistasid Eestis haldusjaotust, mis hõlmaks 40–50 omavalitsust.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.