Eestis ametnikel väljaspool Eestit ettevõtetes osaluste omamise keelamine on minu arvates jabur ja see ei toimi, ütles reformierakondlane ja Tallinna linnapea kandidaat Valdo Randpere
"See ei ole õigusriigile kohane," märkis Randpere. "Eestis on süsteem üles ehitatud sellisena, et inimesed on ausad. Inimesed deklareerivad ausalt, mis on nende huvid. Kui nad seda ei tee, siis saavad karistada. Eestis ei ole keelatud omada nii kaua, kui sa näitad ausalt ära, mida sa omad. See on õige lähenemine."
Randpere eeldab, et Eesti riigiametnikud on oma majanduslikud huvid ausalt deklareerinud. "Mina olen seda teinud. Ma olen pigem olnud liiga aus - olen kirja pannud ka varad, mis tegelikult juriidiliselt ei kuulu mulle, aga kuna kokkulepe on sõlmitud ja juriidiline vormistamine on toimumas, siis olen selle ka kirja pannud," lausus Randpere.
Samas ta märkis, et ausus on küll voorus, aga alati leidub pätte. "Siis peab olema kompetentne kontrollimehhanism ja karistusmehhanism," sõnas Randpere. "Venemaalt voolab kapital suures osas välja ja see on riigi jaoks õnnetus. Riigiametnikud ja rikkad inimesed pelgavad konfiskeerimist ning liigsete piirangute loomine hirmutab eemale ka ausa kapitali."
Venemaal jõustus tänavu seadus, mis keelab riigiametnikel välismaal ettevõtetes osalusi omandada. Lisaks keelab seadus avada kontosid, hoiustada oma raha ja varandust väljaspool Venemaa Föderatsiooni asuvates rahvusvahelistes pankades. Samuti ei tohi rahvusvahelisi finantsteenuseid kasutada avaliku võimu tegelased, nende alaealised lapsed ja abikaasad. See tähendab, et ei tohiks osalusi olla ka offshore firmades.
Äripäev on varasemalt kirjutanud, et näiteks peidab oma vara Tallinna linnapea Edgar Savisaar. Edgar Savisaarega seostatakse rahalisi tehinguid läbi Šveitsi, Panama ja Briti Neitsisaarte ettevõtete. Nende tehingute uurimisega tegeleb Eestis praegu prokuratuur.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!