Laenubuum Hiinas tähendab, et maailm on hullemas seisus, kui oldi 2008. aastal, mil ülemaailmne finantskriis paiskas maailma majandussurutisesse, ütles The Gloom, Boom & Doom autor Marc Faber.
“Kui ma ütlen teile, et meil oli 2008. aastal laenukriis, sest meil oli majanduses liiga palju hapusid laene, siis nüüd moodustavad laenud majandusest palju suurema osa,” märkis Faber.
Ta viitas endise Rahvusvaheliste Arvelduste Panga majandusanalüütiku William White raportile, mille kohaselt on arenenud majanduste krediidimäära osatähtsus SKPs praegu 30% suurem kui see oli 2007.aastal.
Vaadates Hiinat, siis riigi laenumahud on viimase nelja ja poole aastaga kasvanud 50%. See on kiireim laenukoorma kasv kogu Aasias.
Majandusteadlased on väljendanud muret, et Hiina kiire laenukoorma kasv viimastel aastatel on üks suurimaid finantsriske maailma suuruselt teisele majandusele.
Faber avaldas muret ka majapidamiste laenukoorma üle. Tais, Singapuris ja Hong Kongis ei ole küll majanduslangust, aga kasvu ka mitte.
Barclay andmetel on Singapur Aasia suurim kodumajapidamiste laenude suhtarvuga riike Aasias, kus laenu suhe SKP suhtes on 75%, võrdluseks 2010. aatal oli see 63%.
“See lõpeb halvasti ja küsimus on selles, kas meil tuleb väike majanduskriis ja sellele järgneb massiline raha trükkimine või langeme me kõigepealt inflatsiooni spriaali,” lisas Faber.
Seotud lood
Boom Gloom & Doomi uudiskirja autor Marc Faber ütles CNBC-le, et näeb mulle kogu finantssektoris.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?