Äripäeva ajakirjanike hinnangul näitas äsjane ettevõtjais pahameelt tekitanud maksumuutuste peatamine, et riik ei saa ebapopulaarseid muutuseid läbi suruda, vaid peab ettevõtjatega dialoogi pidama.
Kristi Malmberg: Äripäev otsuse üle muidugi rõõmustab, sest oleme oma juhtkirjades soovitanud just täpselt seda teha, mida poliitikud ja ettevõtjad nüüd tegid. Riik kaasaku maksumuudatuste plaanimisse eri osapooled, mida nüüd tehti. See aitas ka poliitikute nn selgroogu murda. Samuti soovitasime muutustega mitte kiirustada ja nende üle arutleda.
Katariina Krjutškova: kaudselt oli selle otsuse (maksumuutuste peatamise - toim) taga ka viimased valimistulemused. Võimuerakonnad tõenäoliselt tajuvad, et nad ei saa ebapopulaarseid otsuseid kiirustades vastu võtta. On ju Reformierakonna ja IRLi toetajate seas palju ettevõtjaid ja kui nad kaotaksid nende toetuse, mõjuks see laastavalt. Teisalt loodan, et kui selle eelnõuga uuesti välja tullakse, ei kuule me kommunikatsiooni, et ettevõtjad on kaabakad. Kuuleme tõenäoliselt asjalikumaid argumente.
Kristi Malmberg: rahandusminister Jürgen Ligi kaitses maksumuudatusi jõuliselt ja nimetas nende vastaseid potentsiaalseteks petisteks ehk lubas endale julgeid sõnavõtte. Nüüd andsid ametnikud ettevõtjate survele järele ja lükkasid muutuse edasi. Selle eest tuleb neid tunnustada, et nad ei jäänud põikpäiselt jonnima. Anti endale aru, et seadusemuudatus on kiirustades tehtud, halvasti ette valmistatud ja tuleks aeg maha võtta ja läbi mõelda.
Alyona Stadnik: ettevõtjaid häiris selle asja juures enim, et otsus tehti üleöö. Nüüd on ettevõtjad oma arvamuse välja öelda saanud ja nende üle saab arutada.
Kristi Malmberg: soovitav oleks, et maksumuudatus hakkaks kehtima aasta algusest, et raamatupidamist sassi ei keeraks. Kui need muutused hakkaksid kehtima 2015. aasta algusest, siis tuleb arvestada, et 2015. aastal on uued valimised, mis paneb otseselt ettevõtjate pihta suunanud muudatused uude konteksti. Kes teab, kas ja mis sellest välja tuleb, võibolla lükkuvad need muutused määramatusse tulevikku.
Lisaks rääkisid ajakirjanikud täna saates ka Eesti ühe rikkama ettevõtja Hillar Tederi äritülidest Ukrainas, lasterohkuse seosest majanduskasvuga ja Siim Kallase ning VEB fondi värsketest arengutest. Kuula tänase saate podcasti
siit. Kuku eetris on selle kordus täna kl 19.
Seotud lood
Maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi sõnul kaotab tehinguinfo deklareerimise piiri tõstes tuhandest eurost ülespoole kontrollimuudatus mõtte.
Reformierakond ja IRL otsustasid võtta menetluses eelnõudest välja ettevõtluses kasutatava sõiduauto sisendkäibemaksu maha arvamise piiramise, era ja töösõitude regulatsioonide, 64eurose isikliku sõiduauto kasutamise hüvitise kaotamise ja sõiduautode erisoodustust puudutava osa.
Rahandusministeerium saatis kooskõlastamiseks autode käibemaksu tagastamise piiramise täiendatud eelnõu.
Sõiduautode maksustamine on olnud elava arutelu keskmes osaliselt rahulolematuse pärast plaanitavate muudatuste serveerimise viisiga. Ent küsimuse sisuline külg on vähemalt sama oluline. Jutt ei käi mitte üksnes eelarvetulu suurendamisest, vaid ühest maksustamise põhimõttest – neutraalsusest, kirjutab Norra kõrgema kommertskooli (NHH) doktorant Dmitri Jegorov.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”