Ehitusettevõtete kindlustunne halvenes peagi lõppeva novembri jooksul järsult, näitab Eesti Konjunktuuriinstituudi usaldusbaromeeter.
EKI kinnitab, et ehitusettevõtete kindlustunne halvenes viimase kuuga järsult - see on 16 punkti halvem kui eelmisel aastal samal ajal ning oluliselt halvem pikaajalisest keskmisest. 64% ettevõtetel töömaht järgneva kolme kuu jooksul kahaneb ja iga kolmas ettevõte vähendab töötajate arvu. Ehitustööde hinnad võivad kohati ka odavneda, sest vaid 7% ettevõtetest näeb ette hindade tõusu ja 15% langust.
Tarbijate kindlustunne novembris natuke tõusis ja on nüüd parem kui aasta tagasi ning parem ka pikaajalisest keskmisest (kindlustunde indikaator –4, pikaajaline keskmine –9). Vähem on peresid, kelle hinnangul riigi majandusolukord 12 kuu pärast on halvem kui praegu. 37% tarbijatest suudavad säästa, 54%-l on tulud tasa kuludega ja 8% elab varasemate säästude arvel või on võlgades. Inflatsioon on tarbijate hinnangul alanenud.
Teenindusettevõtete kindlustunne püsib positiivsel poolele (kindlustunde indikaator novembris +7) ja ärikonjunktuur on parem eelmise aasta novembrist. Kindlustunne püsib hea kinnisvara ja IT sektoris ning on hakanud aastalõpu kasvava nõudluse ootuses paranema ka restoranides.
Kaubandusettevõtete ärikonjunktuur püsib rahuldav. Nii hindas 77% ettevõtete juhtidest, 15% hinnangul oli olukord hea ja vaid 8% juhtidest kurtis halva ärikonjunktuuri üle. Aasta lõpukuud on kauplustele olnud alati heaks müügiperioodiks ja ka nüüd näeb 43% ettevõtteid ette müügi suurenemist. Enam kui rahuldav ärikonjunktuur jääb kaubandusettevõtete juhtide hinnangul püsima ka lähemaks poolaastaks.
Viimase kuuga halvenes ka tööstusettevõte kindlustunne - kindlustunde indikaator oli –9. Kindlustunne on 14 punkti alla pikaajalist keskmist, kuid paremal tasemel kui eelmisel aastal samal ajal. Vähenenud on ettevõtete hulk, kes suudavad tootmismahtu järgnevatel kuudel kasvatada. Head nõudlust nautis iga kümnes ettevõte, 66% ettevõtetest hindas nõudlust rahuldavaks ja neljandik ettevõtetest hindas nõudlust halvaks.
Osades tööstusharudes on talvine väiksem nõudlus olnud iseloomulik läbi aastate. Toodangumahu langust järgnevate kuude jooksul näevad enam ette ehitusmaterjalide tööstuse, plastitööstuse (plastaknad) ja keemiatööstuse ettevõtted.
Töötajate arv lähikuudel pigem väheneb ja iga kümnes ettevõte näeb ette ka indade langust, vahendab EKI.
Seotud lood
Ehitushinnaindeks tõusis 2013. aastal 2012. aasta keskmisega võrreldes 5,2%, teatas statistikaamet.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.