"1000 euro tehingu seaduse" jõustumine ilmestab kahjuks seda, kui vähe mõistetakse riigi poolt maksupettuste tegelikke põhjuseid ja probleeme, ütles advokaadibüroo Rask maksunõunik ja advokaat Villy Lopman.
"Üldiselt öeldes on hämmastav see, kuidas on võimalik arvata, et ühe paragrahvi juurde kirjutamisega on võimalik lahendada selline keeruline probleem nagu seda on käibemaksupettused," märkis Lopman. "Kogu maailma alkeemikud on aastatuhandeid otsinud tarkade kivi, millega kõik kullaks muuta. See pole siiani kellelgi õnnestunud. Meil aga arvatakse, et ühe paragrahviga on võimalik selline ime ära teha."
Ta lisas, et juba täna on maksuhalduril kohati liiga palju infot ning ei suudeta müra ja sisu eristada. "Kui nüüd infomahtu üleöö veelgi suurendatakse, siis kardetavasti on tulemuseks pahupidi silmadega üleõppinud õpilane, kes suudab vaevu enda nime ja aadressi nimetada," märkis Lopman. "Kokkuvõttes tuleks lahendusi otsida väga erinevate nurkade alt, nt pöördmaksustamise laiendamine, käibemaksu määra alandamine, lisatagatiste kehtestamine ja seda kõike tuleks teha valdkonnaspetsiifiliselt."
Ta selgitas, et teiste sõnadega tuleks igale pettuse liigile läheneda vastavalt selle olemusele ja neid lahendusi välja töötades püüda võimalikult kõrgel hoida ausate maksumaksjate moraali.
Riigikogu kiitis täna heaks kolmandal lugemisel olnud käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seaduse. Eelnõu kehtestab käibedeklaratsiooni lisa, mille kohaselt peavad ettevõtjad hakkama deklareerima ükshaaval kõiki omavahelisi vähemalt tuhande euro suurusi tehinguid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Keskerakondlane Aivar Riisalu ütles täna riigikogus, et nn 1000euroste arvete seadus on tarvilik, aga ühiskonnal tekkis sellega probleem, mida tuleb lugeda ohumärgiks.
Riigieelarvesse tekkis 24 miljoni eurone auk, sest osa ametiautode käibemaksustamise korra muudatusest lükati edasi.
Rahanduskomisjoni esimees Sven Sester rääkis täna riigikogu täisitungil, et täna heaks kiidetud käibemaksu seaduse eelnõus jäävad tegelikult mitmed teemad üles.
Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse esimehe Lasse Lehise sõnul ei tule ilmselt riigikogule üllatusena, et president jättis nn 1000euroste arvete seaduse eelnõu välja kuulutamata ja saatis riigikogule tagasi.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.