Sotsiaalminister Taavi Rõivas kavatseb algatada ELis arutelu alkopoppide ehk värviliste alkohoolsete segujookide kallimaks maksustamiseks.
"Oleme terviseministritega arutanud, et riikidel võiks olla suurem vabadus alkopoppide aktsiisi määramisel. Plaanin sel teemal kirjutada Põhjamaade ning Baltikumi kolleegidele, et ühiselt vastav arutelu Euroopa Liidu nõukogus algatada," ütles Rõivas.
Äripäev kirjutas tänavu aprillis kurioosumist, kus sama kangusega
long drinkide aktsiis erineb Eestis 2,5kordselt ainult seetõttu, et üks
long drink on valmistatud džinnist, teine veinist. Eesti õlletootjad kavaldavad nii tarbija kui ka riigiga – nad müüvad puuviljaveinist tehtud märjukest džinnikokteili pähe, makstes seejuures 2,5 korda vähem aktsiisi kui näiteks Soome konkurent Hartwall, kes kasutab kokteilis tõepoolest ainult džinni. Pikemalt loe siit:
"Džinnita džinn – maksujokk".
"Kui saame võimaluse alkopoppidele näiteks eraldi aktsiisimäär kehtestada, siis see võib loomulikult mõjutada ka eri meetodil toodetud sarnaste alkopoppide aktsiisi ühtlustamist," kommenteeris Rõivas juba kevadel Äripäevas tõstatatud maksujoki probleemi.
"Alles siis, kui Euroopa Liidus on ühtne arusaam alkopoppide maksustamise teemal, on meil võimalik algatada siseriiklik arutelu nende toodete õiglase ja maksustamise üle," märkis Rõivas täna. Ta lisas, et segujoogid ja siidri nime kandvad, kuid mitte kääritamise teel saadud joogid mängivad olulist rolli uute alkoholitarbijate värbamisel, sh laste ja noorte värbamisel. "Nendes jookides on suhkru abil alkoholi maitse ära varjatud, ehk nad on mõeldud inimestele, kellele alkohol tegelikult ei maitse," sõnas minister.
Millal arutelu võiks Euroopa Liidu tasandile jõuda, ei osanud Rõivas öelda, kuna ta soovib kolleegidega enne neile kirja saatmist ka mitteametlikult teemat arutada. "Seetõttu on väga täpset ajakava praegu vara lubada," nentis ta.
Kui alkopoppide kõrgemat maksustamist peab Rõivas oluliseks, siis õlle- ja viinaaktsiisi praegust 2,6kordset vahet (õlle kasuks) ei soovi Rõivas muuta, kuna selle vahe vähenemine õhutaks tema hinnangul rohkem kanget alkoholi tarbima. Rõivasega koos Reformierakonda kuuluv õlletööstuse A. Le Coq juht Tarmo Noop on öelnud, et õlle ja viina aktsiisimäärade vahe vähendamine oleks absurdne.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sama koguse alkoholi erinevalt maksustamine on õlle- ja viinatootjad karvupidi kokku ajanud. Seni on lobitöös edukamad olnud õlletootjad.
Aktsiisikord on loonud kurioosumi, kus sama kangusega long drinkide aktsiis erineb 2,5-kordselt ainult seetõttu, et üks jook on valmistatud džinnist, teine veinist.
Õlle- ja viinatootjate vaidlus, millesse kuulub nii emotsionaalsete argumentide kui ka numbriliste näitajatega manipuleerimine, on sumbunud demagoogia umbsohu. Äripäeval on ettepanek kehtestada senist ebavõrdsust leevendavad reeglid, mis võtavad samas arvesse toote eripära.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.