Endise rahandusministri Aivar Sõerdi hinanngul on Meelis Atoneni mõte kaotada tulumaks ratsionaalne, sest riigid on ammu aru saanud, et majandust koormavad ja häirivad kõige rohkem tulumaksud.
Sõerd viitas tänasele
KPMG uurimuse kokkuvõttele, mille järgi maailm on paljudes valdkondades jõudnud kriitilisse faasi, kus tuleb vaadata kaugemale, et tulla toime süvenevate sotsiaalsete ja keskkonnaväljakutsetega.
"Üks üheksast põhilisest globaalsest trendist on ressursside kahanemine, samuti on nende trendide hulgas elanikkonna vananemine ja pensionisüsteemide jätkusuutlikkus," märkis ta. "Sellepärast on Meelis Atoneni mõttekäik ratsionaalne - tasandada pensionisüsteemi lisarahastamist eeldav sotsiaalmaksu tõus nii, et kaotada selle kõrvalt tulumaks ja nihutada maksukoormus ressursipõhise maksustamise suunas."
Ta lisas, et riigid on ammu aru saanud sellest, et majanduse arengu seisukohast kõige vähem häirivad majandust ressursi- ja tarbimismaksud ning kõige rohkem koormavad ja häirivad tulumaksud. "Sellepärast on riigid oma maksukoormust nihutanud otsestelt maksudelt üha enam tarbimismaksude ja ressursside maksustamise suunas," selgitas ta. "Soomes näiteks tõusis tänavu käibemaks 23%lt 24%le ja ettevõtte tulumaks langeb järgmisel aastal 24,5%lt 20%le. Globaalseid suundumusi meie vaevalt muuta saame, pigem on mõistlik nendega arvestada."
Sõerdi hinnangul tuleb arvestada ka sellega, et tulumaksud on osa riigi praegusest maksutulust ja riigieelarves tuleks asendus leida 650 miljonile eurole, mis on 12% maksutuludest, ja sellele lisaks kohalikele omavalitsustele 780 miljonit eurot, sest sellises mahus moodustab tulumaks kohalike omavalitsuse tuludest. "Seega keskvalitsuse eelarvele ja kohalike omavalitsuste eelarvetele kokku 1,430 miljardit eurot aastas," täpsustas ta.
Tulumaksu jagamine kohalikele omavalitsustele praeguse korra järgi on suurte puudustega. "Omavalitsused püüavad tasuta teenuste pakkumisega üle meelitada teiste omavalitsuste maksumaksjaid, ja tulumaks ei puugi laekuda sellele omavalitsusele, mille elanik maksumaksja tegelikult on," sõnas Sõerd.
Ta lisas, et arvestada tuleb ka sellega, et mõttetu astmelise tulumaksu eksperiment, mis Eestit võib tabada, võib majandusele osutuda liiga kulukaks.
Endine majandusminister ja praegune Tavidi kullasuuna juht Meelis Atonen ütles Postimehele, et Eestil oleks viimane aeg taas maksusüsteemiga midagi uuenduslikku ette võtta. Eesti innovaatilise maksusüsteemi tuumaks võiks tema arvates olla tulumaksu täielik kaotamine.
Seotud lood
Kuna tulumaks moodustab umbes viiendiku avaliku sektori eelarvest, tähendaks selle kaotamine, et me peaks iga viienda inimese avalikus sektoris koondama, viienda kooli sulgema ja viienda teejupi remontimata jätma, ütles pankur Indrek Neivelt.
Endine majandusminister ja praegune Tavidi kullasuuna juht Meelis Atonen leiab, et Eestil oleks viimane aeg taas maksusüsteemiga midagi uuenduslikku ette võtta. Eesti innovaatilise maksusüsteemi tuumaks võiks tema arvates olla tulumaksu täielik kaotamine.
Riigikogu sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, mille järgi oleks töötajate tulumaksumäär jäänud 2015. aastal 21 protsendile, lükkas valitsus tagasi.
Tallink Grupi AS nõukogu esimehe Toivo Ninnase sõnul vajab tulumaksu teema arutamist küll, sest see on meil nagu püha lehm, mida keegi ei puuduta.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.