Andrus Ansipi juhitud Reformierakonda on sel aastal räsinud mitmed suuremad ja väiksemad skandaalid.
Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus pidi
selgitama Autorolloga seonduvat, jälle ujus välja aastatetagune
R-Hoolduse annetuste lugu, rahandusminister Jürgen Ligi surus läbi paljudele väga vastumeelse
firmaautode käibemaksusoodustuse vähendamise idee ning kultuuriminister
Rein Lang pidi tagasi astuma.
Autorollo lugu sai alguse juba üle-eelmisel aastal, kui selgus, et perekond Rosimannus osales Väino Pentusele (Keit Pentus-Rosimannuse isa – toim. kuulunud firma juhtimises aktiivselt ka siis, kui Väino Pentus enam firma omanik polnudki.
Ettevõttes toimus omanikevahetus ja skeemitamise tulemusena haihtus sealt märkimisväärselt vara. Seda siis, kui ettevõte oli juba esitanud pankrotiavalduse. Kõige suuremat kahju Autorollos toimunust kannatas riiklik sihtasutus KredEx.
Keit Pentus-Rosimannus väitis korduvalt, et pole firma juhtimises osalenud, kuigi kirjavahetus Autorollo raamatupidajaga seda tõestab. Suvel alustas maksu- ja tolliamet Autorollo pankrotieelsete tehingute kontrollimist, kuid lõpetas revisjoni ühegi tulemuseta. Autorollo pankrotiasja arutab praegu kohus.
Veelgi vanem on lugu R-Hooldusega, kus aastaid on püütud välja selgitada, kust pärines Reformierakonna tipp-poliitikute Siim Kallase, Märt Raski ja Andres Lipstoki firmale 1999. aastal laekunud raha.
Äripäev avaldas R-Hoolduse kontoväljavõtte, mis pärines tollest kõnealusest ajast. Sellest ilmnes, et Reformierakonnal aitasid 1999. aasta valimistel võimule tulla inimesed, kes tõid partei kassase sularaha, ent ei soovinud enda nimede avalikustamist. Anonüümsust palunud endine reformierakondlane tunnistas, et Kranich tuli toona aeg-ajalt erakonna kontorisse, portfell sularaha täis.
Reformierakondlasest rahandusminister Jürgen Ligi paistis silma sellega, et surus jõuliselt läbi ideed vähendada erasõitudeks kasutatavate firmasõidukite maksusoodustust ja kärpida ettevõtluseks ostetavate autode käibemaksusoodustust poole võrra. Endine kultuuriminister Rein Lang oli fookuses aga sellega, et sai sügisestel valimistel tervelt 27 häält, läks nn Sirbi-skandaali pärast tülli loomeliitudega ning pidi tagasi astuma. Tagatipuks valiti Lang ka kolmandat korda pressivaenlaseks.
Autor: 1321-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Reformierakond eesotsas peaminister Taavi Rõivasega on otsustanud määrata uueks välisministriks Keit Pentus-Rosimannuse. Uueks keskkonnaministriks kavatseb ta esitada Mati Raidma.
Reformierakond tunnistas, et kasutas 1999. aastal võimule saamiseks salajast päritolu raha. Nüüd on jäänud veel viimane raske samm – selgeks teha sularaha andnud isikud.
R-Hooldus sai raha ettevõtjailt, kes maksid ülekannetega, ütles Reformierakonna ekspeasekretär Heiki Kranich.
Reformierakond ja IRL otsustasid võtta menetluses eelnõudest välja ettevõtluses kasutatava sõiduauto sisendkäibemaksu maha arvamise piiramise, era ja töösõitude regulatsioonide, 64eurose isikliku sõiduauto kasutamise hüvitise kaotamise ja sõiduautode erisoodustust puudutava osa.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.