Ettevõtluses on kvaliteet tihti kvantiteedist olulisem. Seetõttu tuleb toetada seda nelja protsenti elanikkonnast, kes on ettevõtjad, muutmaks neid rahvusvahelises konkurentsis tugevamaks ja jätkusuutlikumaks.
Mõni aasta tagasi tegeles pea kolmandik Boliivia majanduslikult aktiivsest elanikkonnast ettevõtlusega. Sealjuures on aga Boliivia SKP kümneid kordi väiksem kui Eestil – statistika ei pruugi põhilist näidata, tuleb mõista, mille poole pürgime meie ja mida saab riik ära teha.
Peamine on arendada suuremat lisandväärtust loovat ettevõtlust, nt rahvusvahelise potentsiaaliga idufirmasid, toodete ja teenuste müüki ekspordiks, turismi, finantsteenuseid, eksporti jne. Toetama ja arendama peab eelkõige seda väikest kildkonda, kes toob maksutulu ja arendab riigi rikkust.
Fondide tugi. Idufirmadel on tugi EASi jt fondide abiga olemas. Kindlasti saab aga kapitali kättesaadavuse suurendamiseks teha rohkemgi. Võiksime arutleda ka maksusoodustuste üle olulistes valdkondades. Samm õiges suunas oli Balti Innovatsioonifondi loomine, kuid vaid sellest ei piisa. Sarnaseid riskikapitalistide kaudu loodud omakapitali instrumente võiks olla veel.
Tallinna börsi ja alternatiivbörsi saaks riik edukalt käima tõmmata, noteerides seal riigiettevõtete vähemusosalusi. See suurendaks likviidsust ja julgustaks keskmiseid ettevõtteid börsile tulema. See omakorda võimaldaks pensionifondidel investeerida ka Eesti ettevõtjate äridesse.
Seotud lood
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.