Swedbanki aktsionärid, kes kriisi ajal panga vastu usaldust ei kaotanud, on teeninud kena kopika – viimasest uusemissioonist on aktsia hind tõusnud 270% ning analüütikute hinnangul on tõusuruumi veelgi.
Hoopis teine oli olukord 2008. aasta lõpus, mil Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves ja rahandusminister Anders Borg jooksid ühelt kriisikoosolekult teisele, ning 2009. aasta kevadel, mil Balti riikidesse antud laenud hapnesid ja seadsid küsimärgi alla panga püsima jäämise. Swedbanki aktsia hind oli 2009. a märtsis toona vaid 15 Rootsi krooni, võrreldes 130 krooniga, mille tasemel see praegu kaupleb, kirjutab täna Rootsi majandusleht Dagens Industri tagasivaates neile keerulistele aegadele.
Rootsi riigi pangaabi programm – riiklikud garantiid – käivitati eelkõige Swedbanki, ent ka SEB toetuseks, et tagada raskustes pankadele finantseerimine. 2008. aastal oli Swedbank esimene, mis riikliku garantiiprogrammiga liitus. Samuti korraldas Swedbank samal aastal esimese uusemissiooni, millele järgnes 2009. aasta augustis teine. 2009. aasta märtsis võttis pangas ohjad uus juht Michael Wolf.
Wolfiga tuli strateegia muutus. Kui varem olid panka kannustanud kasvuambitsioonid Ida-Euroopas, siis nüüd keskenduti riskide vähendamisele ja laenamise koomale tõmbamisele Balti riikides, Ukrainas ja Venemaal ning pühenduti hoopis Rootsi turule. Samuti tugevdati panga kapitalibaasi uusemissiooni korraldamise ja dividendimaksete peatamisega.
Strateegiamuutus kandis vilja ning Swedbanki omakapitali tootlus, mis 2009. aastal oli miinus 12,5%, oli aastal 2011 pluss 12,2%.
„Riske on vähendatud ja praegu pole Swedbankil enam peaaegu mingeid riske ei Ukrainas ega Venemaal. Balti riikides on hoiused ja laenud tasakaalu viidud ning Rootsis võeti esimeste hulgas kurss sellele, et eluasemelaenuturul turuosa kasvatamisse pigem ettevaatlikult suhtuda,“ ütles Anders Sundstrom, Swedbanki suurinvestori Folksam juht ja panga nõukogu aseesimees.
Tagantjärele on Sundstrom Folksami investeeringuga Swedbankis väga rahul, ehkki kriisi kõige tumedamal tunnil ei juletud sellele väga loota. Võitjate hulgas on ka Michael Wolf ise, kelle 83 500 aktsiat on täna väärt ligi 11 miljonit Rootsi krooni.
„Kui Balti riikide olukord ja ülemaailmne finantskriis oli kõige raskemas järgus, ei teadnud me, kas Swedbank jääb ikka püsima,“ ütles lehele Exane BNP Paribas’ analüütik Andreas Hakansson. Neid hirme enam pole ja nüüd usub Hakansson, et aktsial on veelgi tõusuruumi. Pank on analüütiku hinnangul ülekapitaliseeritud, mis annab lootus dividendidele.
Swedbank on investoreid meelitanud stabiilsusega. Rootsi turu osa panga laenudes on kasvanud 87%-le 2009. aasta 80 protsendilt. See on investoreid ligi tõmmanud ajal, mil muu Euroopa on olnud eurokriisi tõmbetuules. Sedamööda aga kuidas hirmud turul taanduvad, hakkab aga Rootsi pankade suhteline atraktiivsus vähenema. Ning investorid hakkavad pigem Euroopa pankade seast otsima juba uut „Swedbanki“, kirjutab DI.
Seotud lood
Swedbanki suurinvestor kindlustuskontsern Folksam on müünud 25,6 miljonit Swedbanki aktsiat institutsionaalsetele investoritele, teavitades sellest esmaspäeval pärast börsi sulgemist.
Swedbanki kontserni juht Michael Wolf ütleb intervjuus Rootsi majanduslehele Dagens Industri, et Swedbank Rootsi eluasemelaenuturul rohkem turuosa kaotada ei tahaks.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?