Erakorralise meditsiini osakonda pöörduvatel patsientidel, kes tegelikult vältimatut arstiabi ei vaja, tuleb edaspidi teenuse eest maksta või pöörduda perearsti poole.
Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) plaanib EMOs tasulist teenust pakkuma hakata juba veebruarist, esialgu vaid nina-kurgu-kõrva haiguste puhul, vahendas ERR.
Teenuse tasuliseks muutmise tingib haigla juhi sõnul asjaolu, et järjekorrad EMOs on muutunud tundidepikkuseks ja niisugune perearstiteenuse osutamine võib ohtu seada reaalselt vältimatut abi vajavad patsiendid.
Möödunud nädalal tuli PERHi arstidel teenindada 1673 erakorralise meditsiini osakonda pöördunud patsienti, edasist haiglaravi vajas neist 253, vahendavad meditsiiiniuudised Aktuaalset kaamerat.
Riigikontrolli audit, milles vaadeldi nelja Eesti suurima haigla erakorralise meditsiini osakondade tööd, ütleb, et 39 protsenti EMOsse pöördujatest on tegelikult perearsti patsiendid.
Enim põhjendamata pöördumisi oli PERHis, kus pea pooled ehk 43,6% pöördujatest oleks pidanud abi saama oma perearstilt.
"Eks see uus hoone, kus erakorralise meditsiini osakond asub, on populaarne ja arstidel pole abi andmise vastu midagi, aga kolm aastat oleme siin töötanud ja iga aastaga on patsientide arv 10-15% kasvanud ja võib öelda, et see osakond hakkab jääma väikeseks. Tegelikult me peame ikkagi mingil hetkel patsientidele, kes võiksid minna perearsti juurde, seda ka ütlema," rääkis PERHi juhatuse esimees Tõnis Allik.
Kuigi kindlat kuupäeva pole veel öeldud, on plaan tasu küsima hakata juba veebruarist. Minema kedagi EMOst ei aeta, aga soovi korral n-ö perearstiteenust haiglast saades, tuleb see oma taskust kinni maksta.
Seotud lood
Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja Heli Paluste sõnul on patsiendi omaosaluse suurendamiseks reeglid ja piirangud.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.