2010 ja 2011. aastal Arco Vara auditeerinud KPMG Baltics vandeaudiitor Eero Kaup on börsifirma varade allahindluse peale tõsiselt üllatunud.
„Põhjus, miks nad niimoodi teevad, on minu jaoks arusaamatu ja ebatavaline,“ kinnitas audiitor.
Eero Kaup toob massiivse varade allahindluse põhjusena välja omalt poolt kaks aspekti. Esiteks on 2012. aastal olnud Arco Varas mitmeid olulisi muutusi, mis on seotud näiteks Läti ja Bulgaaria projektidega ja mis võisid avaldada negatiivset mõju varade hindadele.
Teiseks aga jääb üles ikkagi küsimus, miks hinnati varasid kiirmüügihinnas? „Kinnisvaraarendusfirmade osas arvestatakse varade hindamisel, et maatükk arendatakse välja lõpuni,“ märgib Kaup ning tunnistab, et tema hindas grupi aruandeid rahvusvahelise raamatupidamisstandardi IFRS alusel ning kinnisvara oli hinnatud sõltumatute hindajate poolt samuti vastavalt hindamisstandarditele. Nii käitutakse tavaliselt kõigi kinnisvaraarendusfirmade puhul.
Reedel pärast börsipäeva lõppu tuli Arco Vara välja teatega, et firma hindas koostöös juristide, juhtide, spetsialistide ja audiitoriga neljandas kvartalis varasid alla 17,7 miljoni euro võrra. Lisaks suurendati ligi 2 miljoni euro eest eraldisi. Sellega seonduvalt võiks ettevõte 2012. aasta neljanda kvartali kahjum küündida paarikümne miljoni euroni ning omakapital kukkuda umbes 3 miljoni euro juurde.
Loe pikemalt tänasest Äripäeva investori rubriigist.
Seotud lood
Möödunud nädala lõpuni oli Arco Vara Tallinna börsi raamatupidamisväärtuse alusel kõige enim alahinnatud aktsia. Tänasest aga üks kalleimaid.
Arco Vara teatas reedel, et hindab alla 17,7 miljoni euro väärtuses varasid. Arvestades nii massiivset varade allahindlust, tähendab see Arco aktsiale täna langust.
Kulla hind purustas oktoobris uued rekordid ja on kiiresti lähenemas 3000 dollari piirile. Novembri alguses tõi Donald Trumpi valimisvõit kullaturule küll suure päevase languse, kuid pikaajalist negatiivset mõju kullaturule ma ei näe. Pigem vastupidi.