Nii Eesti kui ka maailma tippjuhid usuvad maailmamajanduse paigalseisu jätkumisse.
63% Eesti vastanutest prognoosis maailmamajandusele paigalseisu, globaalsetest juhtidest arvas niisamti 52%. Kuigi globaalselt on pessimiste (28%) endiselt rohkem kui optimiste (18%), on pilt võrreldes aastatagusega paranenud(siis uskus kahanemisse 48% vastanutest).
18% maailma ja Eesti tippjuhtidest uskus aga maailmamajanduse kasvu järgneva 12 kuu jooksul.
Nii Eesti kui ka maailma ettevõtted peavad järgneva 12 kuu oluliseimateks kasvuallikateks loomulikku kasvu kohalikul turul ning samuti uusi tooteid ja teenuseid. Maailma ettevõtted peavad käibekasvu osas kõige oluliseimateks Hiina, USA ja Brasiilia turge, särava uustulnukana on pingeritta lisandunud ka Indoneesia. Eesti ettevõtetele on käibekasvu osas oluliseimateks tradistiooniline nelik – Soome, Rootsi, Läti ja Venemaa.
Kui Eesti ettevõtted plaanivad 12 kuu jooksul teha suuremaid investeeringuid tegevuse tõustamiseks, siis maailma tippjuhid panustavad investeeringutele uutel turgudel ja kliendibaasides.
Tippjuhtide globaalne meeleolu on võrreldes aastatagusega langenud, vaid 36% on veendunud oma ettevõtte kasvu 2013. aastal. Eesti olulistest kaubanduspartneritest on ülipositiivsed Venemaa, keskmiselt positivsed Saksamaa ja pigem negatiivsed Skandiaania tippjuhid. Oluliseimaks globaalseks majanduskeskkonnad riskiks peetakse ebakindlat majandusekeskkonda ja valitsuse majandust pärssivaid reageeringuid eelarvedefitsiidile. Eesti etevõtjate suurimaks mureks on aga vajaliku oskustööjõu leidmine, kasvavad energia ja toorainete hinnad ning kasvav maksukoormus.
Eesti valitsusele heidetakse ette nõrka kutseõppepoliitikat, kuid ollakse rahul tööga finantssektori stabiilsuse tagamisel ja infrastruktuuri arendamisel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!