Island pääseb ligi 2,6 miljardi dollari suuruse hüvitise maksmisest Hollandi ja Suurbritannia hoiustajatele, kes kaotasid oma raha kõrget tootlust lubanud Landsbankis, mis kogu Islandi tabanud pangakrahhis pankrotti läks, vahendas agentuur Bloomberg.
Euroopa vabakaubandusassotsiatsiooni kohus Luksemburgis lükkas täna tagasi EFTA järelevalveameti hagi. Tegemist on ametiga, mis jälgib Islandi kinnipidamist ELi reeglitest.
Amet kaebas Islandi kohtusse, väites, et ELi seaduste järgi tuleb Islandil hoiustajatele välja maksta minimaalne hoiusegarantii. Suurbritannia ja Holland maksid lõpuks ise garantii oma riigi hoiustajatele välja, kuid nõudsid Islandilt selle summa hüvitamist koos intressidega.
Kohus leidis, et Island pole rikkunud ei hoiuste tagamise direktiivi ega hoiustajaid diskrimineerinud.
„Sellise magnituudiga süsteemses kriisis nagu Islandil kogeda tuli, ei näe Euroopa Liidu seadus ette, et kaebealune peaks ise tagama väljamaksed Icesave’i Hollandi ja Suurbritannia harude hoiustajatele,“ seisab kohtu otsuses, mis edasikaebamisele ei kuulu.
Landsbanki, mis meelitas välismaiseid hoiustajaid kõrget tootlust lubades, kukkus koos teiste Islandi pankadega kokku 2008. aasta oktoobris.
„Oleme väga rahul, et Islandi advokaadid on Icesave’i (Landsbanki internetipanga nimi – toim.) asjas võidu saanud,“ teatas Islandi välisministeerium. „EFTA kohtu otsus lõpetab olulise etapi pikas saagas.“
Islandi majandusele ja riigi rahandusele annab tänane võit Icesave’i kohtuasjas kindlust juurde, hindab Danske Banki analüütik Lars Christensen.
„Me oleme mõnda aega olnud Islandi majanduse suhtes positiivselt meelestatud ja ei ole kahtlust, et kohtu tänane otsus Islandi majanduse toibumist toetab, kuna eemaldab olulise ebakindluse elemendi,“ kirjutas Christensen oma hinnangus. Aastateks 2013-2014 prognoosib ta Islandi majanduse kasvu 2-2,5%.
Island on algusest peale väitnud, et puudub juriidiline selgus, kas hoiusegarantii peab välja maksma riik. Küll aga on Icesave'i nõudeid hüvitatud Landsbanki pankrotipesast ja need väljamaksed jätkuvad. Väljamakstud summa ületab juba 90% hoiuste miinimumgarantiist.
"Eeldatavasti hüvitab tegelik võlglane ehk Landsbanki pankrotipesa Icesave'i nõuded täies mahus," teatas täna Islandi valitsus.
Financial Times kirjutas, et kohtu tänast otsust oodati ka mujal Euroopas selle võimaliku pretsedendi pärast.
Kohus viitas, et hoiuste kaitse direktiivis on säte, mis ei võimalda pangakrahhi kahjusid üle jõu käivas mahus riigi õlule panna. Kui seda põhimõtet rakendada kogu Euroopa Liidus, oleksid hoiustajad ohus, kui nende panga peakorter asub mõnes väiksemas või vähemate finantsmusklitega riigis, kirjutas leht.
Samas on tänase kohtuotsuse aluseks hoiuste tagamise direktiivi varasem variant, mis kehtis Islandi pangakrahhi ajal. 2009. aastal vastu võetud direktiiviuuenduse alusel tuleb ELi liikmesriikidel tagada, et kõigi hoiustajate hoiused oleksid tagatud kuni 100 000 euro väärtuses.
Seotud lood
Islandi president Olafur R. Grimsson teatas pühapäeval, et blokeerib eelnõu, mis oleks andnud 5 miljardi dollari suuruse riigi garantii brittide ja hollandlaste hoiustele, mis Islandi Landsbanki pankrotiga 2008. a korstnasse lendasid.
Veerand Islandi valimisõiguslikest kodanikest andis oma allkirja petitsioonile, mis nõuab presidendilt Olafur Ragnar Grimssonilt välismaiste hoiuste kompenseerimise seaduse vetostamist.
Missouri ülikooli professor Michael Hudson juhib täna ajalehes Financial Times avaldatud arvamusloos tähelepanu sellele, et võlg, mida Suurbritannia ja Holland Islandilt oma kodanike Islandi pangas kaotatud hoiuste hüvitamise eest nõuavad, käib 320 000 elanikuga saareriigile üle jõu.
Islandi elanikud suunasid laupäeval oma viha riigi majanduse rikkunud pankurite ja poliitikute vastu ning ülekaalukalt tõrjusid 5 miljardi dollarilise plaani maksta tagasi võlad Suurbritanniale ja Hollandile.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?