Vabariiklasest esindajatekoja eelarvekomisjoni esimees Paul Ryan hoiatas eelmisel nädalal, et automaatsed 1,2 triljoni dollari suurused kulukärped saavad teoks, sest demokraadid pole leidnud kärpimisele alternatiive. See viiks aga USA majanduse langusse.
Kuna ameeriklased on pidevalt lükanud edasi kulukärbete tähtaegu ning tõstnud võlalimiiti, et saaks laenamist jätkata, võib 1. märtsil jõustuv nn sekvester olla esimene märk, et enam ei saa kulutamisega edasi minna ning tuleks hakata kulusid vähendama. Sekvester on eelarvemehhanism, mis lõikab Pentagoni eelarvest 10 aastaga 600 miljardit dollarit, sama palju lõigatakse valitsuse programmidest.
Millal piisab? Võrreldes Ameerika võlga sisemajanduse kogutoodanguga, pole see protsentuaalselt veel nii suur nagu pärast Teist maailmasõda, kuid võla suurus ise on hirmuäratav ning nii ameeriklased kui ka ülejäänud maailm teavad, et võlg ei saa lõpmatuseni kasvada. USA ei ole võtnud ette drastilisi kärpeid, kuna selle tagajärjel kannataks niigi habras majanduskasv. On valitud tee, et võlg kasvab, kuni majanduskasv on piisav sellega tegelemiseks. Kuid millal on piisav? Võla kasvades võib Ameerikat ähvardada omaenda võlakriis.
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.