Eesti Panga president Ardo Hansson tunnistas, et VEB fondiga seotud pankade kriis seadis ohtu ka Eesti krooni.
"Keegi ei suuda seda lõplikult ja teaduslikult tõestada, aga ma arvan, et Eesti kroon oli ohus. Me oleks võinud kõik kolm panka põhja lasta ja öelda, et kreeditorid saavad, mida saavad. Kui nii ulatuslikult oleks tehtud, oleks see majandusele väga halvasti mõjunud ja ohustanud krooni," ütles Hansson eile ETV saates "Kahekõne".
"Kui oleks võetud teine variant, väga leebe variant, et päästame kõik välja, siis oleks jälle riigi eelarve võinud lõhki minna ja kroon oleks sattunud ohtu," rääkis Hansson.
Eesti Pangas koostati 1995. aastal valeandmetega dokument, mis andis Vene firmale TSL 32 miljoni dollari ulatuses nõudeid Vnešekonombanki (VEB) suhtes. Dokumendile kirjutas alla toonane panga asepresident Vahur Kraft.
VEB fondi lõid 1993. aastal Eesti Pank ja valitsus eesmärgiga koondada fondi Põhja-Eesti Aktsiapanga ja Balti Ühispanga nõuded endises NSV Liidu Välismajanduspangas (Vnešekonombanki) külmutatud kontode kohta.
Seotud lood
Riigikontroll avalikustas täna VEB Fondi auditi. Siin on vastused mõnedele olulisematele küsimustele.
Riigikogu VEB fondi uurimiskomisjoni esimehe Rainer Vakra hinnangul on komisjoni töö kinnitanud valeandmete esitamist VEB pangast raha kättesaamisel ning seetõttu on mõistetav ka mõnede isikute avalik ärritumine komisjoni töö suhtes.
Minul seiskohta pole, tean natuke, mis seal taustas on, aga ma ei arva, et peaksime teiega siin hakkama nüüd kõige üle kohut mõistma, märkis Harju Elektri juht Andres Allikmäe telefonis VEB Fondi teemal.
VEB Fondi loomine oli kas pettus või absoluutne asjatundmatus, leiab akadeemik Endel Lippmaa.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.